Rak dróg żółciowych: co to jest, przyczyny i objawy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Rak dróg żółciowych to rzadki i trudny do zdiagnozowania nowotwór. Objawy, takie jak ból brzucha czy zmiany w stolcu, często są bagatelizowane lub mylone z innymi schorzeniami, co sprawia, że pacjent dowiaduje się o chorobie w jej zaawansowanym stadium. W tym artykule przyjrzymy się, czym się charakteryzuje rak dróg żółciowych, jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania i jakie są objawy. O tym, jak wygląda proces diagnozy, jak jest leczony i jakie są rokowania, dowiesz się więcej tutaj.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty. Dowiesz się z niego:

Czym jest rak dróg żółciowych?

Rak dróg żółciowych to rodzaj nowotworu, który tworzy się w przewodach transportujących żółć i pęcherzyku żółciowym. Przewody żółciowe łączą wątrobę z pęcherzykiem żółciowym i jelitem cienkim. Rak dróg żółciowych występuje głównie u osób po 50. roku życia i jest bardzo rzadkim nowotworem. Stanowi 1% wszystkich nowotworów.

W Europie, USA i Australazji choruje bardzo mało osób, z rocznym wskaźnikiem wynoszącym zaledwie 0,3-3,5 diagnoz na 100 000 osób. Jednak wskaźniki są znacznie wyższe w krajach tropikalnych, gdzie zakażenie motylicą wątrobową jest dość powszechne, np. w Tajlandii to 90 zachorowań na 100 000 osób rocznie.

Istnieją różne typy raka dróg żółciowych w zależności od konkretnej lokalizacji:

  • wewnątrzwątrobowy rak dróg żółciowych (CCA) występuje w częściach dróg żółciowych, które znajdują się w wątrobie i jest czasami klasyfikowany jako rodzaj raka wątroby, odpowiada za 10-20% przypadków raka dróg żółciowych;
  •      
    guz Klatskina, znany również jako guz hilarny (ang. Hilar CCA) występuje w drogach żółciowych tuż poza wątrobą, gdzie lewy i prawy przewód wątrobowy łączą się, nazywany jest również rakiem okołowrotnym (ang. perihilar cholangiocarcinoma) i odpowiada za połowę przypadków raka dróg żółciowych;
  • dystalny rak dróg żółciowych (ang. distal cholangiocarcinoma) występuje w części przewodu żółciowego położonej najbliżej jelita cienkiego, nazywa się go także pozawątrobowym rakiem dróg żółciowych, jest przyczyną 30-40% nowotworów dróg żółciowych;
  • rak pęcherzyka żółciowego – większość nowotworów w tej lokalizacji wywodzi się z komórek gruczołowych;
  • rak brodawki większej dwunastnicy (brodawki Vatera) – miejsca, w którym przewody z wątroby i trzustki łączą się z jelitem cienkim, ekstremalnie rzadki nowotwór.

Niestety, często pacjenci zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. A późna diagnoza utrudnia skuteczne leczenie.

Przyczyny

Rak powstaje, gdy w komórkach dróg żółciowych dochodzi do zmian w DNA. Zmiany te powodują, że komórki mnożą się w niekontrolowany sposób i tworzą masę komórek (guz), które mogą atakować i niszczyć zdrowe tkanki organizmu. Naukowcy zidentyfikowali wiele czynników ryzyka, ale dokładne przyczyny tego nowotworu nie są dobrze zrozumiane.

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka dróg żółciowych to:

Czy można ograniczyć ryzyko? Tak, można je zmniejszyć, rzucając palenie i dbając o wątrobę. Na przykład ogranicz spożycie alkoholu. Zmniejszasz dzięki temu ryzyko marskości wątroby. Dbaj o zdrową, zrównoważoną dietę i unikaj kontaktu z substancjami toksycznymi.

Objawy

We wczesnych stadiach rozwoju choroba może nie dawać o sobie znaku. Symptomy raka dróg żółciowych pojawiają się później i obejmują:

  • zażółcenie skóry i białek oczu (żółtaczka),
  • intensywnie swędzącą skórę,
  • białe stolce,
  • zmęczenie,
  • ból brzucha po prawej stronie, tuż pod żebrami,
  • utratę masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
  • gorączkę,
  • nocne poty,
  • ciemny mocz.

Zgłoś się do lekarza, jeśli masz niepokojące objawy, ale pamiętaj, że mogą świadczyć też o innych niż rak przyczynach. Lekarz najlepiej oceni sytuację i w razie potrzeby skieruje do specjalisty chorób układu pokarmowego (gastroenterologa) lub onkologa. Na temat diagnostyki, leczenia i rokowania przeczytasz tutaj.


Autorka: Martyna Piotrowska

Źródła:

Cholangiocarcinoma (bile duct cancer) – Symptoms and causes – Mayo Clinic

EN | Biliary Tract Cancer: Guide for Patients | ESMO

ESMO Clinical Practice Guideline interim update on the management of biliary tract cancer – ESMO OpenRadioembolizacja – co to jest? Wskazania, przeciwwskazania, przebieg zabiegu, efekty, powikłania, cena – wylecz.to



Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.