Wystosowany przez nas apel do Ministry Zdrowia Izabeli Leszczyny poskutkował odtajnieniem raportu z podsumowaniem prac komitetu sterującego oraz realizacji programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Od wczoraj raport widnieje na stronie Ministerstwa Zdrowia.
W najbliższych dniach będziemy weryfikowali, czy dane zawarte w dokumencie pozwolą odpowiedzieć na najważniejsze pytania, w tym:
1. Czy w ramach pilotażu doszło do skrócenia czasu realizacji świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia onkologicznego?
2. Czy możemy mówić o zwiększonej współpracy i lepszej koordynacji pomiędzy ośrodkami, jeśli żadne dane na to nie wskazują?
3. Czy poprawiła się jakość konsyliów i czy każdy pacjent był objęty opieką koordynatora?
4. Czy nastąpiła poprawa zgodności leczenia z zaleceniami diagnostyczno-terapeutycznymi?
Onkofundacja Alivia wielokrotnie zabiegała o odtajnienie raportu. Niestety pierwsza lektura nie napawa optymizmem. „Oczekujemy, że Ministerstwo Zdrowia podejmie odpowiednie kroki, aby wdrożenie tak ważnej reformy nie wpłynęło negatywnie na zdrowie i życie chorych na raka” – mówi Joanna Frątczak-Kazana, Wicedyrektorka Fundacji Alivia.
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
Informujemy również, że Senacka Komisja Zdrowia we wtorek, 5 marca, pozytywnie zaopiniowała nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, dotyczącą wydłużenia terminu wprowadzania zawartych w niej rozwiązań, oraz przekazywania do systemu danych o sprawowanej opiece onkologicznej. Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna przekazała, że został powołany oddzielny wydział, który zajmuje się jak najszybszym i najbardziej efektywnym wprowadzaniem Krajowej Sieci Onkologicznej.