Nowy lek – Kadcyla, w leczeniu rozsianego raka piersi HER2

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W lutym 2013 amerykańskie FDA zatwierdziło nowy lek do zastosowania w rozsianym stadium raka piersi.

Kadcyla (ado-trastuzumab emtansine) to nowa terapia dla pacjentów z HER2-dodatnim, inwazyjnym rakiem piersi w stadium uogólnionym.

HER2 to białko biorące udział w normalnym wzroście komórki. Występuje ono w zwiększonych ilościach na niektórych typach komórek nowotworowych (HER2-dodatnich), w tym na niektórych komórkach nowotworów piersi. W tych HER2 dodatnich rakach piersi, zwiększenie ilości tego białka przyczynia się do wzrostu komórek nowotworowych i ich progresji.

Kadcyla jest przeznaczony dla pacjentów, którzy uprzednio byli leczeni trastuzumabem, inną anty-HER2 terapią i taksanami – grupą chemioterapeutyków powszechnie stosowaną w leczeniu raka piersi.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

„Kadcyla to w istocie trastuzumab podłączony do leku o nazwie DM1, który zakłóca wzrost komórek raka,” powiedział Richard Pazdur, MD, dyrektor Biura Produktów Hematologii i Onkologii w Centrum FDA ds. Oceny Leków i Badań. „Kadcyla dostarcza lek do miejsca nowotworu aby zmniejszyć guz, spowolnić postęp choroby i przedłużyć życie. Jest to czwarty zatwierdzony lek skierowany przeciw białku HER2. ”

Określony jako T-DM1 w trakcie badań klinicznych, Kadcyla był recenzowany w ramach programu priorytetowego FDA, który przewiduje analizę leku w trybie przyspieszonym sześciomiesięcznym w celu zapewnienia bezpiecznej i skutecznej terapii, podczas gdy na rynku nie ma zadowalającej terapii alternatywnej lub gdy lek ten oferuje znaczną poprawę w porównaniu do produktów dostępnych. Inne zaaprobowane przez FDA leki stosowane w leczeniu HER2-dodatniego raka piersi obejmują trastuzumab (1998), lapatynib (2007) i pertuzumab (2012).

Bezpieczeństwo i skuteczność Kadcyla oceniano w badaniu klinicznym z udziałem 991 pacjentów przydzielonych do dwóch grup – otrzymującej Kadcyla lub lapatynib z kapecytabiną, inny chemioterapeutyk. Pacjenci otrzymywali leczenie do momentu progresji nowotworu lub gdy skutki uboczne stawały się nie do zniesienia. Badanie zostało zaprojektowane tak aby zmierzyć czasu przeżycia pacjentów bez progresji choroby, długość życia pacjentów bez progresji raka i całkowity czas przeżycia.

Wyniki wykazały, że u pacjentów leczonych Kadcyla średnia długość przeżycia bez progresji choroby wynosiła 9,6 miesięcy w porównaniu do 6,4 miesięcy u pacjentów leczonych lapatynibem i kapecytabiną. W grupie poddanej terapii Kadcylą, średni czas przeżycia wyniósł 30,9 miesięcy, a w drugiej poddanej terapii lapatynibem i kapecytabiną, 25,1 miesięcy.

Kadcyla jest zatwierdzonym chemioterapeutykiem z zaznaczeniem o konieczności ostrzegania pacjentów i pracowników służby zdrowia, o tym, że lek może powodować reakcje hepatotoksyczne, kardiotoksyczność i śmierć. Lek może również powodować poważne, zagrażające życiu dziecka wady wrodzone i dlatego potencjalna ciąża powinna być wykluczona przed rozpoczęciem leczenia Kadcylą.

Do najczęstszych działań niepożądanych u pacjentów leczonych Kadcyla zaliczono nudności, uczucie znużenia, bóle mięśni lub stawów, niski poziom płytek krwi (małopłytkowość), zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bóle głowy i zaparcia.

Rak piersi jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów związanych z nowotworami u kobiet.

Dowiedz się więcej o leczeniu celowanym raka piersi: prostowraka.pl/rak-piersi

źródło: www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm340704.htm
Z angielskiego tłumaczyła Joanna Przybyszewska

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.