Ceritinib dopuszczony do leczenia późnego stadium przerzutowego raka płuc

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ceritinib został zatwierdzony w leczeniu późnego stadium raka płuca. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) w trybie przyspieszonym dopuściła do użytku preparat Zykadia (ceritinib) w leczeniu pacjentów z pewną odmianą późnego stadium przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuc (NSCLC).

Ceritinib jest inhibitorem kinazy tyrozynowej ALK (kinazy chłoniaka anaplastycznego), który blokuje białka wspomagające rozwój komórek rakowych. Przeznaczony jest dla pacjentów z przerzutowym ALK-dodatnim niedrobnokomókowym rakiem płuca, leczonych uprzednio crizotinibem, jedynym dotychczas zatwierdzonym inhibitorem kinazy tyrozynowej ALK.

Rak płuca jest wiodocą przyczyną zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi wśród mężczyzn oraz kobiet. Około 85% przypadków raka płuc to niedrobnokomórkowy rak płuc (NSCLC), co czyni go najbardziej powszechną odmianą. Jednakże ALK jest dodatnia tylko u 2-7% przypadków.

Bezpieczeństwo i skuteczność preparatu zostały ustalone w badaniu klinicznym z udziałem 163 uczestników z ALK-dodatnim przerzutowym niedrobnokomórkowym rakiem płuc (NSCLS). Wszystkim podawano ceritinib. Rezultaty były następujące: u prawie połowy chorych guz skurczył się, a efekt ten utrzymywał się średnio 7 miesięcy.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Zykadia otrzymała rangę leku przełomowego, status leku sierocego oraz pierwszeństwo i przyspieszoną ocenę z uwagi na udowodniony we wstępnej fazie badań klinicznych potencjał znacznej poprawy bezpieczeństwa i efektywności leczenia ciężkiej choroby.

Objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak: biegunka, nudności, wymioty i ból brzucha są typowymi skutkami ubocznymi podczas stosowania ceritinibu. Zaobserwowano również nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych, do których zalicza się: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, enzymów trzustkowych oraz wzrost poziomu glukozy.

Dowiedz się więcej o leczeniu celowanym raka płuc: prostowraka.pl/rak-pluca

źródło: www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm395299.htm
Tłumaczyła: Agata Cicha

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.