div.row.news-aside.abcd {display:none;}
h3.header–small.news-aside__header.capitalize.m-b-30 {display:none;}
Tarczyca to mały narząd u podstawy szyi, który wytwarza hormony: tyroksynę (T4), trijodotyroninę (T3) i kalcytoninę. W zależności od komórek, z których wywodzi się nowotwór, wyróżnia się cztery rodzaje raka tej części ciała: rak brodawkowaty, rak pęcherzykowy, rak rdzeniasty i rak anaplastyczny.
Rak tarczycy jest rzadkim nowotworem i przeważnie ma dobre rokowania. W przypadku raka brodawkowatego, pęcherzykowego lub rdzeniastego, wykrytego w I albo II stadium, blisko 100% pacjentów przeżywa co najmniej 5 lat i często możliwe jest całkowite wyleczenie. W IV stadium nowotworu udział przeżyć 5-letnich wynosi 24-48%, w zależności od typu raka. Tylko kilka procent przypadków raka tarczycy to raki anaplastyczne, które charakteryzują się agresywnym przebiegiem i złym rokowaniem.
Rak tarczycy może objawiać się twardym, nieruchomym i niebolesnym guzkiem o nierównej powierzchni albo powiększeniem obwodu szyi. Należy wybrać się do lekarza, szczególnie jeśli powiększenie obwodu szyi albo guzek narasta w szybkim tempie. Mogą pojawić się też powiększone i twarde węzły chłonne na szyi albo wystąpić nagłe powiększenie się wieloletniego wola. Wymienione objawy nie występują zawsze. W wielu przypadkach rak tarczycy rozwija się bezobjawowo.
W późnych stadiach raka tarczycy, zwłaszcza anaplastycznego pojawiają się objawy związane z naciekaniem sąsiednich tkanek i przerzutami odległymi. Należą do nich ból szyi, ciągła chrypka, kłopoty z przełykaniem lub oddychaniem. Przy przerzutach do kości występują bóle kości i patologiczne złamania.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
W przypadku raka rdzeniastego charakterystycznym objawem, chociaż rzadko występującym jest przewlekła biegunka.
W razie wystąpienia objawów wskazujących na możliwość rozwoju raka tarczycy należy pilnie udać się do lekarza endokrynologa, który przeprowadzi diagnostykę. Obejmuje ona badanie palpacyjne szyi, USG tarczycy i węzłów chłonnych oraz biopsję guzka tarczycy.
Autor: Maja Kochanowska
- Marcin Śniadecki “Kryteria rozpoznawania i wczesne objawy chorób nowotworowych”, Via Medica, Gdańsk 2015.
- www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/80768,rak-tarczycy