Apel do rządu o zwiększenie budżetu refundacyjnego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Dzisiaj grupa szesnastu organizacji wspierających pacjentów onkologicznych zaapelowała do Mateusza Morawieckiego oraz Konstantego Radziwiłła o nowelizację planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz ustanowienie zasady przeznaczenia 17% środków Funduszu na budżet refundacyjny. Mają nadzieję, że ta decyzja pozwoli kontynuować dobrą politykę refundacyjną ostatnich kilkunastu miesięcy. Druga petycja trafiła do przedsiębiorców sektora farmaceutycznego, od których organizacje oczekują utrzymania jak najniższych cen leków, których potrzebują chorzy.

Organizacje dostrzegają pozytywną rewolucję w podejściu resortu zdrowia do finansowania skutecznych i bezpiecznych leków przeciwnowotworowych. W przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy podjęto decyzje o refundacji nowych cząsteczek stosowanych w leczeniu m.in. raka jelita grubego, raka prostaty czy hematoonkologii. Niestety nie udało się dotychczas nadgonić wieloletnich zaniedbań, a leczenie oferowane przez państwo pozostaje w sposób jaskrawy odmienne od rekomendacji naukowców.

W połowie opublikowano plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2018 rok. Niestety dynamika wzrostu budżetu refundacyjnego była wielokrotnie niższa niż w przypadku innych grup świadczeń. Sytuacja ta wzbudza zaniepokojenie organizacji pacjenckich z dwóch powodów. Po pierwsze, podczas wielu spotkań w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwie Zdrowia ministrowie informowali ich, że niska dostępność leków na raka jest spowodowana niskimi nakładami publicznymi na ten cel. Po drugie, brak środków powoduje również, że leki przeciwnowotworowe przez pierwsze miesiące po objęciu refundacją są dostępne tylko na papierze, a pacjenci na oddziałach onkologii lub hematologii nie mogą z nich skorzystać.

Równocześnie organizacje pacjenckie wystąpiły z apelem do organizacji zrzeszających przedsiębiorstwa sektora farmaceutycznego. W swoim piśmie zwrócili uwagę, że wzrost nakładów publicznych na leki przełoży się na poprawę sytuacji pacjentów tylko w przypadku, gdy ceny produktów będą uwzględniać poziom rozwoju Polski. Proszą o potraktowanie ewentualnego zwiększenia budżetu refundacyjnego jako szansy na zwiększenie skali, a nie rentowności działalności tych firm.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Petycja do rządu jest dostępna pod tym linkiem, zaś do sektora farmaceutycznego tutaj.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.