Dziś bierzemy udział w szóstej konferencji Pulsu Medycyny dotyczącej polityki lekowej, na której omawiany był przyjęty już dokument „Polityka Lekowa Państwa na lata 2018-2022”
Podczas debat omawiane były zagadnienia produkcji leków w Polsce, a minister Marcin Czech przypominał najważniejsze założenia dokumentu Polityki Lekowej. Jak podkreślali paneliści dokument został stworzony ponad podziałami i gwarantuje przemysłowi farmaceutycznemu stabilność i przejrzystość. Wpisuje się także w strategię rozwoju kraju i reindustrializacji przemysłu farmaceutycznego. Zauważono jednak, że harmonogram wprowadzania zmian wymaga dopracowania, Prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska Irena Rej zwracała uwagę na niekompletny plan prac i przewidywała przedłużone prace na ścieżce legislacyjnej.
Minister Czech opisał cele i założenia dokumentu, dotyczące m.in. dostępności, jakości i bezpieczeństwa farmakoterapii, a także profilaktyki pierwotnej, dostępności rynkowej, dostępności refundacyjnej leków, przejrzystości procesu refundacji, jakości dostarczanych leków oraz wzrostu prowadzonych badań klinicznych. Jak podkreślał Minister Czech dokument jest owocem prac ponad 200 podmiotów, m.in.: Ministerstwa Zdrowia, AOTMIT, GIF, GIS, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, a także konsultantów krajowych, Narodowego Instytut Leków, przy czynnym udziale partnerów społecznych i organizacji pacjenckich.
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
Ostatnią debatę zdominował temat profilaktyki pierwotnej szczepień i wyzwań, jakie stoją przed państwem wobec zagrożenia niedoszczepieniem. Podkreślano powszechną niewiedzę i rolę wszystkich podmiotów w szerzeniu przystępnej wiedzy o szczepieniach. Jak mówiła doktor Karolina Zioło-Pużyk, przedstawicielka akcji edukacyjnej „Zaszczep się wiedzą”: „bycie antyszczepionkowcem może być atrakcyjne, i z tym należy walczyć”.
Minister Czech podkreślał, że edukacja i odpowiednia komunikacja pozwoli włączyć społeczeństwo w aktywną profilaktykę pierwotną. Zdrowie publiczne ma wsparcie w polityce lekowej, a także wsparcie, również finansowe w działaniach Ministerstwa. Toczą się prace nad finansowaniem i współfinansowaniem szczepień ochronnych. Na szczęście obserujemy, że ruchy proszczepionkowe są coraz silniesze.