3 marca odbyło się posiedzenie Senackiej Komisji Zdrowia, na której wraz z ekspertami, decydentami i organizacjami pozarządowymi dyskutowaliśmy na temat oceny efektywności pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej.
Wraz z Ogólnopolską Federacją Onkologiczną przedstawiliśmy nasze aktualne stanowisko na temat pilotażu Krajowej Sieci oraz apelowaliśmy o przedstawienie szczegółowego sprawozdania z efektów pilotażu.
Przewodnicząca Komisji, senator Beata Małecka-Libera zapowiedziała zwołanie kolejnego spotkania, by kontynuować dyskusję.
W piśmie z 18.03.2021 skierowanym do Przewodniczącej przesłaliśmy pytania, których nie udało się zadać podczas posiedzenia.
W naszej opinii zbieranie danych dotyczących jakości leczenia w onkologii jest niewątpliwie rewolucyjną zmianą, od dawna oczekiwaną, którą należy za wszelką cenę utrzymać i rozszerzać na pozostałe obszary kraju. Jednak samo zbieranie danych nie stanowi jeszcze o sieci i jej właściwym funkcjonowaniu.
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
Celem pilotażu była ocena organizacji, jakości i efektów opieki onkologicznej w ramach sieci onkologicznej. Jaka jest ta ocena? Na podstawie jakich danych została opracowana?
Przedstawione na posiedzeniu komisji sukcesy pilotażu nie zostały poparte konkretnymi danymi odnoszącymi się do wszystkich placówek lub uczestniczących w pilotażu. Prosimy o przedstawienie danych pokazujących, że jakość opieki nad pacjentami w pilotażu się poprawiła.
Czy wyniki leczenia chorych są lepsze po 2 latach prowadzenia pilotażu, niż na jego początku? Czy notowany jest większy odsetek przeżyć 1-rocznych, mniej readmisji szpitalnych? Prosimy o dane wskazujące na poprawę jakości leczenia.
Pełna treść pisma jest dostępna tutaj. Mamy nadzieję, że te i pozostałe pytania zostaną zadane na następnym spotkaniu dotyczącym pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej.