Pierwszy w Polsce robot chirurgiczny Versius®

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Robot chirurgiczny Versius® to nowej generacji urządzenie mikrochirurgiczne. Posiada trzy zrobotyzowane ramiona, powstałe na wzór ludzkiej ręki, które usprawniają pracę chirurga. Z ich pomocą operuje się w sposób mniej inwazyjny i bardziej bezpieczny. Versius® jest przeznaczony do operacji chirurgicznych minimalnie inwazyjnych. 

Versius® najmniejszy robot chirurgiczny na świecie

Robot Versius® został opracowany przez naukowców i inżynierów medycznych z firmy CMR Surgical (CMR), która dąży do globalnego upowszechnienia minimalnie inwazyjnej chirurgii robotycznej. Versius® jest nowej generacji robotem chirurgicznym o niewielkich rozmiarach i zdumiewającej precyzji działania. 

Versius® zajmuje znacznie mniej miejsca na sali operacyjnej w porównaniu do innych zrobotyzowanych systemów chirurgicznych dostępnych na rynku. Jest ergonomiczny i przenośny, a dzięki temu bardziej przystępny. Składa się z mobilnej kolumny endoskopowej z wbudowaną kamerą, a także trzech ramion narzędziowych oraz konsoli, zza której lekarz przeprowadza operację w pozycji stojącej lub siedzącej. Robot w ogromnym stopniu ułatwia pracę lekarza, eliminuje zmęczenie fizyczne i minimalizuje ryzyko ludzkiego błędu, podnosząc poziom bezpieczeństwa zabiegów. 

Versius® jest narzędziem mikrochirurgicznym. Został stworzony do operacji mało inwazyjnych, laparoskopowych, potocznie nazywanych operacjami przez dziurkę od klucza. Posiada trzy zrobotyzowane ramiona, które naśladują ludzką rękę. Każde ramię ma zmechanizowany nadgarstek wyposażony w cztery stawy, zapewniające wszechstronny i bardzo precyzyjny ruch sterowany przez lekarza. Podczas operacji chirurg w asyście robota wykonuje się serię niewielkich nacięć o średnicy 6 mm, czyli nie większej od ziarnka grochu, co przynosi szereg korzyści zdrowotnych – redukuje ból i krwawienie śródoperacyjne, chroni delikatne struktury anatomiczne. Co więcej, im mniejsza ingerencja w ciało człowieka, tym mniejsze ryzyko powikłań i wyższy komfort leczenia.W rezultacie Versius® skraca czas hospitalizacji i rekonwalescencji. Po zabiegach mikrochirurgicznych pacjenci szybciej wracają do formy niż po tradycyjnej chirurgii otwartej. To największa zaleta robota, który wyznacza ogromny postęp we współczesnej medycynie. 

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Narzędzie mikrochirurgiczne o szerokim zastosowaniu 

Robot Versius® jest przeznaczony do mikrochirurgii onkologicznej w zakresie leczenia urologicznego, ginekologicznego i ogólnochirurgicznego. W asyście robota mogą być wykonywane operacje raka prostaty, guzów nerek, pęcherza, a także nowotworów szyjki macicy i jajnika. Robot może być przydatny również w leczeniu pacjentów z rakiem żołądka, jelit, tarczycy oraz chorym na raka płuc, wymagającym leczenia torakochirurgicznego.

Dzięki niskiej inwazyjności operacje robotem Versius® niosą pomoc szczególnie tym, którzy nie kwalifikują się do tradycyjnych operacji chirurgicznych ze względu na ich rozległość i wysokie ryzyko powikłań. Dotyczy to na przykład osób starszych, z chorobami współistniejącymi, także z otyłością. Ponadto zrobotyzowane, mało inwazyjne operacje mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów aktywnych zawodowo, którym zależy na szybkim powrocie do pracy i codziennych obowiązków. 

Łódzkie Centrum Medyczne Salve Medica jako pierwsze w Polsce zainwestowało w zakup Versiusa®. W ten sposób zapewni swoim pacjentom najlepsze możliwości leczenia, a lekarzom jak najwyższy komfort pracy. Roboty medyczne coraz częściej stają się stałym wyposażeniem sal operacyjnych. Skracają czas leczenia i obniżają jego koszty, co jest korzystne nie tylko dla chorych, lecz również całego systemu ochrony zdrowia. Obecnie operacje w asyście robota Versius nie są refundowane ze środków NFZ, jednak ze względu na wymierne korzyści, być może w niedalekiej przyszłości będą dostępne dla wszystkich. 

Autor: Alivia – Fundacja Onkologiczna

Źródła:

https://salvemedica.pl/blog/aktualnosci/mamy-pierwszego-w-polsce-robota-chirurgicznego-versius

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.