Cancer units wciąż w fazie planowania

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

14 września 2021 r. razem z Ogólnopolską Federacją Onkologiczną braliśmy udział w posiedzeniu Podkomisji Stałej do spraw Onkologii.

Na spotkaniu podkomisji przedstawiciele pacjentów oraz eksperci wysłuchali informacji Ministerstwa Zdrowia na temat poprawy jakości i organizacji leczenia oraz powstania ośrodków leczenia koordynowanego, tak zwanych cancer units. Ministerstwo planuje uruchomienie cancer units m.in. dla chorych na raka płuca, jelita grubego oraz raka jajnika.

Minister Sławomir Gadomski poinformował o stanie prac nad wdrożeniem projektu. Niestety prace są bardzo opóźnione w stosunku do pierwotnego harmonogramu. Ponadto Minister poinformował o planowanych zmianach w modelach opieki koordynowanej i ich roli w systemie. Ministerstwo chciałoby, aby tzw. cancer units były rodzajem wyróżnienia dla najlepszych placówek, które spełniają restrykcyjne kryteria i zapewniają najwyższe standardy leczenia. 

Mamy nadzieję, że nowe koncepcje będą spójne z założeniami Narodowej Strategii Onkologicznej oraz Krajowej Sieci Onkologicznej. Liczymy też, że Ministerstwo przejdzie wreszcie z fazy projektowania i planowania do fazy wdrożeniowej. Chorym na raka się to należy.

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

 

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.