KRS 0000358654

Debata o polityce lekowej państwa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Dzisiaj uczestniczyliśmy w dyskusji panelowej podczas konferencji „Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość”, podczas której dyskutowaliśmy m.in. z wiceministrem Marcinem Czechem o strategii państwa w zakresie polityki lekowej. W naszej opinii pacjenci powinni być leczeni zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, a rząd powinien kreować politykę w oparciu o tę zasadę. Domagamy się cyklicznej oceny osiągnięć oraz ścieżki dojścia. Liczymy na realizację zapowiedzi o przygotowaniu analizy kosztów dostosowania schematu leczenia refundowanego do wytycznych ESMO. Przy odpowiedniej determinacji przyjdą lepsze czasy dla chorych.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.