KRS 0000358654

II Debata Programowa – „Czas Na Onkologię – wspólna sprawa”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W ramach inicjatywy „Czas Na Onkologię – wspólna sprawa” Polskie Towarzystwo Onkologiczne zorganizowało 27 czerwca w Gdańsku II DEBATĘ PROGRAMOWĄ. Spotkanie było poświęcone wybranym tematom opracowywanej strategii dla polskiej onkologii.

W wydarzeniu wzięło udział 70 lekarzy-onkologów z całej Polski, eksperci zdrowia publicznego, przedstawiciele organizacji pacjentów, również Alivii – Fundacji Onkologicznej Osób Młodych oraz producentów leków i sprzętu medycznego. Gośćmi II Debaty byli wiceminister zdrowia Krzysztof Chlebus oraz dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami Narodowego Funduszu Zdrowia, Barbara Wójcik-Klikiewicz.

II Debata podjęła 3 tematy związane z metodologią opracowywania krajowych strategii walki z rakiem oraz 3 wybrane zagadnienia szczegółowe, uznane w czasie I Debaty Programowej PTO w dniu 4 kwietnia br. za istotne elementy strategii zmierzającej do poprawy efektywności leczenia:

  1. Jak zapewnić właściwe planowanie, koordynację i wielodyscyplinarne postępowanie diagnostyczno-lecznicze? Moderator: Prof. Radzisław Kordek.
  2. Jak wdrażać i upowszechniać zalecenia zgodnie z EBM oraz odpowiedni nadzór nad jakością i równym dostępem do opieki onkologicznej? Moderator: Prof. Maciej Krzakowski.
  3. Referencyjność, centra kompetencji i doskonałości. Miejsce i rola Narodowego Instytutu Raka. Moderator: Prof. Jacek Fijuth.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.