III Kongres Patient Empowerment

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Drugi dzień uczestniczymy w III Międzynarodowym Kongresie Patient Empowerment, gdzie w gronie decydentów, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz kilkudziesięciu organizacji pacjenckich rozmawialiśmy o roli pacjenta w systemie opieki lekarskiej, wyzwaniach oraz odpowiedzialności jaka spoczywa na pacjentach.

Kongres rozpoczął Minister Zdrowia, prof. Szumowski, podkreślając, że pacjent jest kreatorem swojej relacji z lekarzem, w którym empatia odgrywa kluczową rolę; a także partnerem w procesie terapeutycznym. Zwracał też uwagę na potrzebę mierzenia jakości i efektywności leczenia z wykorzystaniem nowych technologii.

kongres patient empowerment

Wśród wielu paneli i znamienitych gości wyróżniła się m.in. dyskusja o prawach ale też obowiązkach i współodpowiedzialności pacjenta za swoje leczenie. Wśród gości był m.in. Bartosz Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta, Urszula Jaworska – prezes Fundacji Urszuli Jaworskiej, Grzegorz Juszczyk – dyrektor PHZ i prof. Tomasz Siemiątkowski z SGH.

Poza profilaktyką i apelem o wprowadzenie edukacji zdrowotnej do szkół podkreślano jak ważna jest odpowiedzialność i świadome uczestnictwo pacjenta w procesie terapeutycznym, jak np. przygotowanie do wizyty.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Niezwykle ciekawa była również prezentacja Instytutu Komunikacji Zdrowotnej dla organizacji pacjenckich o tym, jak możemy podnosić skuteczność naszych działań.

kongres patient empowerment

Panel „Sprawiedliwość w Zdrowiu – jak zmniejszyć nierówności” był pełen pytań, jak zniwelować nierówności w zdrowiu oraz jakie są ich przyczyny. Bulwersujące dane dotyczące niesprawiedliwości i nierówności w zdrowiu na terenie Polski przytaczał prof. Bogdan Wojtyniak z PHZ – różnica długości życia między mężczyznami na Pradze Północ i Wilanowie wynosi 8 lat, między mężczyznami z Łodzi a Piotrkowem Trybunalskim – nawet 12.

Kongres zakończy się serią warsztatów dla pacjentów oraz organizacji pacjenckich.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.