KRS 0000358654

III Kongres Patient Empowerment

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Drugi dzień uczestniczymy w III Międzynarodowym Kongresie Patient Empowerment, gdzie w gronie decydentów, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz kilkudziesięciu organizacji pacjenckich rozmawialiśmy o roli pacjenta w systemie opieki lekarskiej, wyzwaniach oraz odpowiedzialności jaka spoczywa na pacjentach.

Kongres rozpoczął Minister Zdrowia, prof. Szumowski, podkreślając, że pacjent jest kreatorem swojej relacji z lekarzem, w którym empatia odgrywa kluczową rolę; a także partnerem w procesie terapeutycznym. Zwracał też uwagę na potrzebę mierzenia jakości i efektywności leczenia z wykorzystaniem nowych technologii.

kongres patient empowerment

Wśród wielu paneli i znamienitych gości wyróżniła się m.in. dyskusja o prawach ale też obowiązkach i współodpowiedzialności pacjenta za swoje leczenie. Wśród gości był m.in. Bartosz Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta, Urszula Jaworska – prezes Fundacji Urszuli Jaworskiej, Grzegorz Juszczyk – dyrektor PHZ i prof. Tomasz Siemiątkowski z SGH.

Poza profilaktyką i apelem o wprowadzenie edukacji zdrowotnej do szkół podkreślano jak ważna jest odpowiedzialność i świadome uczestnictwo pacjenta w procesie terapeutycznym, jak np. przygotowanie do wizyty.

Niezwykle ciekawa była również prezentacja Instytutu Komunikacji Zdrowotnej dla organizacji pacjenckich o tym, jak możemy podnosić skuteczność naszych działań.

kongres patient empowerment

Panel „Sprawiedliwość w Zdrowiu – jak zmniejszyć nierówności” był pełen pytań, jak zniwelować nierówności w zdrowiu oraz jakie są ich przyczyny. Bulwersujące dane dotyczące niesprawiedliwości i nierówności w zdrowiu na terenie Polski przytaczał prof. Bogdan Wojtyniak z PHZ – różnica długości życia między mężczyznami na Pradze Północ i Wilanowie wynosi 8 lat, między mężczyznami z Łodzi a Piotrkowem Trybunalskim – nawet 12.

Kongres zakończy się serią warsztatów dla pacjentów oraz organizacji pacjenckich.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.