Jak wygląda opieka onkologiczna w Polsce oczami pacjentów?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

4 października, w Światowy Dzień Onkologii, Onkofundacja Alivia ogłasza konkurs na szpital onkologiczny dziesięciolecia oraz lekarza przyjaznego chorym na raka. Alivia podsumuje 10 lat istnienia portalu Onkomapa.pl i wyróżni placówki onkologiczne oraz lekarzy przyjaznych pacjentom. Patronat honorowy nad konkursem objął Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Co roku ponad 170 tysięcy Polaków słyszy diagnozę nowotwór. Chorzy, którzy mają poddać się leczeniu onkologicznemu, często zastanawiają się, gdzie będą mieli zapewnioną najlepszą opiekę. Zarówno wybór placówki medycznej, jak i lekarza nie powinien być przypadkowy. Niestety w Polsce nie istnieje publiczna i rzetelna baza ośrodków oraz specjalistów zajmujących się leczeniem raka. Chorzy zmuszeni są do szukania informacji o jakości opieki na własną rękę. 

Z pomocą przychodzi Onkofundacja Alivia, która od 2013 roku prowadzi ogólnodostępny portal Onkomapa.pl. To miejsce, gdzie zarówno pacjenci jak i ich bliscy mogą wyrazić swoją opinię na temat danej placówki lub lekarza oraz zapoznać się z ocenami innych osób. Na portalu Onkomapa.pl pacjenci pozostawili już ponad 25 tysięcy ocen!

“Onkomapa cieszy się dużą popularnością i zaufaniem wśród pacjentów onkologicznych. Umożliwia wyszukiwanie ośrodków i lekarzy z użyciem filtrów lokalizacji, programu lekowego oraz ocen dokonanych przez pacjentów z konkretnym typem nowotworu. To ważne, aby przed wyborem specjalisty czy placówki medycznej móc zapoznać się z opiniami osób, które znajdowały się w podobnej sytuacji” – mówi Agnieszka Dolna z Onkofundacji Alivia.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Czas docenić wyjątkowych lekarzy i ośrodki onkologiczne

Alivia chce wyróżnić najwyżej oceniane ośrodki medyczne i specjalistów na portalu Onkomapa.pl w Polsce i w poszczególnych województwach. Głosowanie potrwa aż do 30 kwietnia 2023 roku. Zarówno ośrodki onkologiczne, jak i lekarze oceniani są na podstawie następujących kryteriów. 

W kategorii placówek medycznych są to: 

  • opieka medyczna personelu (m.in. uprzejmość i otwartość personelu medycznego oraz szybkość reakcji na zgłaszane potrzeby i problemy), 
  • organizacja leczenia (m.in. czas oczekiwania na przyjęcie, badania czy zabiegi), 
  • sposób leczenia (poczucie, że leczenie było prowadzone w najlepszy możliwy sposób), 
  • komfort (m.in. czystość placówki, liczbę dostępnych toalet czy miejsc siedzących),
  • przestrzeganie praw pacjenta. 

Natomiast w kategorii lekarzy pod uwagę brane są takie wskaźniki jak: 

  • uprzejmość lekarza,
  • podejście do pacjenta (m.in. otwartość lekarza na zadawane pytania, zainteresowanie problemami zdrowotnymi pacjenta), 
  • komunikacja z pacjentem, 
  • sposób leczenia (poczucie pacjenta, że leczenie było prowadzone w najlepszy możliwy sposób).

Chorzy oraz ich bliscy mogą oddawać swoje głosy za pośrednictwem formularza na stronie Onkomapa.pl. W celu wyłonienia laureatów pod uwagę będą brane wszystkie opinie pozyskane przez lekarzy i placówki od dnia istnienia serwisu do 30 kwietnia 2023 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu 2023 roku podczas Gali Konkursowej organizowanej w Warszawie. Pełny regulamin konkursu dostępny jest na stronie: www.onkomapa.pl

“Wierzymy, że umożliwienie pacjentom i osobom im towarzyszącym oceny poziomu satysfakcji z opieki onkologicznej niesie za sobą wiele korzyści. Zgromadzone opinie są cenną wskazówką dla chorych, którzy stoją przed wyborem placówki, w której nie tylko zostanie im starannie dobrane leczenie, ale też zapewniony komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo są też unikalną informacją zwrotną dla lekarzy, personelu i osób zarządzających ośrodkiem, która pozwala monitorować jakość oferowanych usług – szczególnie w sytuacji, gdy brak jest systemowej oceny jakości udzielanych świadczeń.” – mówi Agnieszka Dolna z Onkofundacji Alivia. 

Patronat honorowy: Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec

Patronat: Fundacja MY Pacjenci, Ogólnopolska Federacja Onkologiczna

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.