Kolejki do badań coraz krótsze, ale rośnie czas oczekiwania na wyniki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Na badanie rezonansem magnetycznym czekamy średnio 88 dni w trybie zwykłym, a w trybie pilnym 48 dni. Czas oczekiwania na badania obrazowe systematycznie spada, ale rośnie czas oczekiwania na wyniki. Niektórzy pacjenci muszą czekać ponad miesiąc.

Od 1 kwietnia 2019 r. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz zabiegi usuwania zaćmy są finansowane bez limitów. Nowe dane z portalu Kolejkoskop.pl pokazują, że średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym w trybie zwykłym spadł ze 102 dni w listopadzie 2019 do 88 dni w lutym br.  Ze skierowaniem na CITO pacjenci czekają średnio 48 dni. W listopadzie było to 55 dni.

Porównując poszczególne województwa widać, że dostęp do badań diagnostycznych nie jest równomierny. W województwie mazowieckim na badanie rezonansem trzeba czekać nawet 111 dni, a w podlaskim 32 dni. To ponad dwa miesiące różnicy! W trybie pilnym czas oczekiwania wynosi 71 dni na Lubelszczyźnie, choć w województwie świętokrzyskim jest to tylko 17 dni.

Minister Zdrowia obiecał, że do końca 2018 roku kolejki na wszystkie badania w trybie pilnym w całym kraju skrócą się do 30 dni. W przypadku rezonansu magnetycznego realizacja tej obietnicy jest spóźniona o 434 dni.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Na tomografię komputerową czekamy średnio 33 dni. Najdłużej w województwie zachodniopomorskim (56 dni), a najkrócej na Opolszczyźnie (10 dni). W trybie pilnymcel Ministerstwa został osiągnięty – w każdym województwie średni czas oczekiwania na tomografię na CITO wynosi poniżej 30 dni.

Badania obrazowe faktycznie stają się bardziej dostępne, ale musimy pamiętać, że samo ich wykonanie nie wystarczy. Kluczowe jest również szybkie otrzymanie wyniku oraz opisu – informacji niezbędnych do podjęcia dalszych decyzji terapeutycznych. Jak informują pacjenci, na opis tomografii komputerowej czeka się często ponad miesiąc. W jednym z warszawskich szpitali czas oczekiwania na opis rezonansu magnetycznego wynosi do 30 dni roboczych.

Co z tego, że zniesiono limity na badania obrazowe i one są bardziej dostępne, skoro na opis tomografii czeka się pięć, sześć tygodni? Dla pacjenta to nadal czekanie na wprowadzenie albo dopasowanie leczenia! Często okazuje się, że w tym czasie pojawiają się przerzuty i najbardziej wskazane leczenie nie jest już możliwe!

prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik

Skrócenie kolejek do badań z zakresu diagnostyki obrazowej było priorytetem Ministerstwa Zdrowia. Badania te są niezwykle potrzebne w onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, ale również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia. Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór, niemal każdy spotka się z tą chorobą wśród bliskich i przyjaciół.

Dlatego Fundacja wzywa obywateli do działania i podpisania petycji dostępnej na stronie www.alivia.org.pl – w obliczu wciąż trudnego dostępu do ratujących zdrowie i życie badań żądamy od Ministra Zdrowia skutecznych działań. 

Podpisz petycję!

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.