W dniach 25-26 kwietnia 2014 roku, w Warszawie, odbyła się II Konferencja „Kobiety Kobietom – życie po leczeniu raka piersi”.
Program pierwszego dnia konferencji był przygotowany z myślą o praktykujących lekarkach. Tego dnia omawiano tematy związane z nowymi doniesieniami dotyczącymi metod leczenia zaawansowanego raka piersi. Przedstawiano wyniki najnowszych badań oraz nowe substancje, których skuteczność w leczeniu jest obiecująca. Kolejne prelegentki zaprezentowały następujące tematy:
- Marzena Wełnicka-Jaśkiewicz – Aktualne zasady leczenia raka piersi z obecnymi receptorami estrogenowymi;
- Maria Górnaś – Miejsce fulwestrantu w hormonoterapii zaawansowanego raka piersi;
- Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld – Nowe możliwości leczenia hormonozależnego raka piersi;
- Barbara Radecka – Leczenie raka piersi z nadekspresją receptora HER2;
- Elżbieta Senkus – Leczenie przerzutowego raka piersi. Sprawozdanie z konferencji ABC2 (Advanced Breast Cancer Second International Consensus Conference);
- Elżbieta Bręborowicz – Przerzuty do wątroby;
- Anna Niwińska – Przerzuty do mózgu — zasady postępowania;
- Renata Duchnowska – Rola lapatynibu w leczeniu przerzutów do mózgu;
- Maria Litwiniuk, Anna Niwińska – Informacje o prowadzonych badaniach klinicznych i ankieta;
Wykłady były przeplatane dyskusjami, wymianą poglądów i doświadczeń. Po części edukacyjnej lekarki zostały zaproszone na przedstawienie pod tytułem „Kobieta zakryta milczeniem” – historię kobiety, która po zakończony leczeniu pierwszego rzutu ma wznowę choroby. Spektakl przedstawia perspektywę chorej, jej emocje, lęki, relacje z rodziną i środowiskiem lekarskim.
Drugi dzień konferencji został przygotowany zarówno dla lekarek jak i pacjentek oraz przedstawicielek organizacji pozarządowych działających w obszarze onkologii. Poruszono wiele tematów, które często są pomijane w dyskusji.
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
Drugiego dnia przedstawione zostały następujące zagadnienia:
- dr Elena Sperk z Mannheim Medical Center, University of Heidelberg, Germany Department of Radiation Oncology: Targit A – 5 years results in women’s perspectives: outcome, cosmesis, back to family and work
- Agata Polińska (fundacja Alivia) – Kobiety niewidzialne – prezentacja wyników europejskiej ankiety na temat potrzeb i znaczenia społeczno–ekonomicznego kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. Założenia kampanii „Tu & Teraz”. Więcej o kampanii „Tu i Teraz”, realizowanej w partnerstwie z Novartis Oncology, można się dowiedzieć z WYWIADU przeprowadzonego przez red. Iwonę Schymallę z Agatą Polińską.
- Aleksandra Łacko – Zespół zmęczenia w trakcie i po leczeniu
- Grażyna Karolczak – Zaburzenia poznawcze w trakcie i po leczeniu raka piersi – moje doświadczenia
- Anna Szafryna-Kliwicka – Zaburzenia poznawcze — przyczyny, postępowanie
- Monika Jankowska – Problemy w sferze seksualnej
- Katarzyna Pogoda – Krótkie podsumowanie piątkowej ankiety dot. tematu oncofertility
- Maria Litwiniuk i Grażyna Karolczak – Trudności w komunikacji. Rozmowa onkologa z pacjentką i psychologiem
- Barbara Czerska-Pieńkowska – Etyka troski w onkologii
Konferencja była cenną inicjatywą, która pozwoliła naświetlić szerszy kontekst zaawansowanego raka piersi, jego wymiar medyczny, ekonomiczny, społeczny. Umożliwiła także na wymianę doświadczeń, ważne dyskusje, zarówno panelowe jak i w kuluarach oraz lepsze zrozumienie potrzeb pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi.
Partnerem kampanii „Tu i Teraz” jest firma