Nowy projekt Alivii: Kolejkoskop – kontrola dostępności badań obrazowych w publicznej opiece zdrowotnej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Fundacja Alivia rozpoczyna realizację projektu „Kolejkoskop – kontrola dostępności badań obrazowych w publicznej opiece zdrowotnej”. Projekt jest odpowiedzią na występujący problem ograniczonego dostępu (kolejki) do wysokokosztowych badań obrazowych (rezonans magnetyczny, tomografia komp., PET-CT, itp.) w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Głównym celem aktywizacja obywatelska pacjentów onkologicznych i osób im bliskich w obszarze monitorowania dostępu do badań obrazowych w ramach publicznej opieki zdrowotnej poprzez wykorzystanie portalu internet, spełniającego następujące funkcje:

  • publikacja aktualnych okresów oczekiwania na świadczenia w poszczególnych ośrodkach,
  • zbieranie i agregowanie zgłoszeń pacjentów i osób towarzyszących dotyczących dostępności i czasów oczekiwania na świadczenia zakresu badań obrazowych,
  • promowanie aktywności obywatelskiej jako czynnika zmiany, kształtującego politykę zdrowotną.

Celem projektu jest również dostarczenie pacjentom praktycznego narzędzia umożliwiającego wyszukanie ośrodka diagnostycznego, w którym kolejka jest aktualnie najkrótsza.

Portal internetowy KOLEJKOSKOP.PL będzie umożliwiał:

  • sprawdzenie przez pacjentów aktualnych okresów oczekiwania na konkretne badania w poszczególnych ośrodkach diagnostycznych w Polsce,
  • śledzenie zmian długości kolejek w czasie,
  • zbieranie zgłoszeń dotyczących czasów oczekiwania na badania obrazowe z 3 źródeł: od pracowników fundacji, ośrodków diagnostycznych i pacjentów.

Partnerem projektu jest organizacja pozarządowa z Islandii zajmująca się pomocą młodym osobom zdiagnozowanym z chorobą nowotworową – Kraftur (informacje o organizacji w jęz. angielskim można znaleźć w tym pliku)

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Operatorami grantu są Fundacja Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży.

zestaw logotypów

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.