Konferencja „Kobiety Kobietom – życie po leczeniu raka piersi”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W dniach 25-26 kwietnia 2014 roku, w Warszawie, odbyła się II Konferencja „Kobiety Kobietom – życie po leczeniu raka piersi”

Program pierwszego dnia konferencji był przygotowany z myślą o praktykujących lekarkach. Tego dnia omawiano tematy związane z nowymi doniesieniami dotyczącymi metod leczenia zaawansowanego raka piersi.  Przedstawiano wyniki najnowszych badań oraz nowe substancje, których skuteczność w leczeniu jest obiecująca. Kolejne prelegentki zaprezentowały następujące tematy:

 • Marzena Wełnicka-Jaśkiewicz  – Aktualne zasady leczenia raka piersi z obecnymi receptorami estrogenowymi;
 • Maria Górnaś – Miejsce fulwestrantu w hormonoterapii zaawansowanego raka piersi;
 • Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld  – Nowe możliwości leczenia hormonozależnego raka piersi;
 • Barbara Radecka – Leczenie raka piersi z nadekspresją receptora HER2;
 • Elżbieta Senkus  – Leczenie przerzutowego raka piersi. Sprawozdanie z konferencji ABC2 (Advanced Breast Cancer Second International Consensus Conference);
 • Elżbieta Bręborowicz  – Przerzuty do wątroby;
 • Anna Niwińska – Przerzuty do mózgu — zasady postępowania;
 • Renata Duchnowska – Rola lapatynibu w leczeniu przerzutów do mózgu;
 • Maria Litwiniuk, Anna Niwińska – Informacje o prowadzonych badaniach klinicznych i ankieta;

Wykłady były przeplatane dyskusjami, wymianą poglądów i doświadczeń.  Po części edukacyjnej lekarki zostały zaproszone na przedstawienie pod tytułem „Kobieta zakryta milczeniem” – historię kobiety, która po zakończony leczeniu pierwszego rzutu ma wznowę choroby. Spektakl przedstawia perspektywę chorej, jej emocje, lęki, relacje z rodziną i środowiskiem lekarskim.

Drugi dzień konferencji został przygotowany zarówno dla lekarek jak i pacjentek oraz przedstawicielek organizacji pozarządowych działających w obszarze onkologii.  Poruszono wiele tematów, które często są pomijane w dyskusji.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Drugiego dnia przedstawione zostały następujące zagadnienia:

 • dr Elena Sperk z Mannheim Medical Center, University of Heidelberg, Germany Department of Radiation Oncology: Targit A – 5 years results in women’s perspectives: outcome, cosmesis, back to family and work
 • Agata Polińska (fundacja Alivia)  – Kobiety niewidzialne – prezentacja wyników europejskiej ankiety na temat potrzeb i znaczenia społeczno–ekonomicznego kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. Założenia kampanii „Tu & Teraz”. Więcej o kampanii „Tu i Teraz”, realizowanej w partnerstwie z Novartis Oncology, można się dowiedzieć z WYWIADU przeprowadzonego przez red. Iwonę Schymallę z Agatą Polińską.

wywiad

 • Aleksandra Łacko – Zespół zmęczenia w trakcie i po leczeniu
 • Grażyna Karolczak – Zaburzenia poznawcze w trakcie i po leczeniu raka piersi – moje doświadczenia
 • Anna Szafryna-Kliwicka  – Zaburzenia poznawcze — przyczyny, postępowanie
 • Monika Jankowska  – Problemy w sferze seksualnej
 • Katarzyna Pogoda  – Krótkie podsumowanie piątkowej ankiety dot. tematu oncofertility
 • Maria Litwiniuk i Grażyna Karolczak – Trudności w komunikacji. Rozmowa onkologa z pacjentką i psychologiem
 • Barbara Czerska-Pieńkowska – Etyka troski w onkologii

Konferencja była cenną inicjatywą, która pozwoliła naświetlić szerszy kontekst zaawansowanego raka piersi, jego wymiar medyczny, ekonomiczny, społeczny. Umożliwiła także na wymianę doświadczeń, ważne dyskusje, zarówno panelowe jak i w kuluarach oraz lepsze zrozumienie potrzeb pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi.

Więcej na temat konferencji.

Partnerem kampanii „Tu i Teraz” jest firma logo

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.