4 lutego 2020 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. To strategiczny projekt dla pacjentów onkologicznych, kształtujący system opieki onkologicznej w Polsce na najbliższą dekadę i określający cele, jakie mają zostać zrealizowane, a także zapewniający ich finansowanie ze środków publicznych.
Nadrzędny cel Narodowej Strategii Onkologicznej został zdefiniowany jako wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej. Jednak definicja pojęcia przeżyć 5-letnich (five-year survival rate) dostępna w słowniku National Cancer Institute wskazuje, że jest to odsetek osób, które przeżyły 5 lat od diagnozy lub rozpoczęcia leczenia. Tak samo definiują ten wskaźnik eksperci z Centrum Onkologii – Instytut im. M. Curie-Skłodowskiej i Krajowego Rejestru Nowotworów.
Dlatego w piśmie do Ministra Zdrowia pytamy skąd ta różnica? Co dokładnie ten wskaźnik mierzy? Jaka jest jego wartość bazowa i jaka będzie wartość docelowa? Czy nie jest to miara jakości opieki po zakończeniu leczenia onkologicznego? Jakie przesłanki naukowe stały za określeniem takiego celu? W jaki sposób tak sformułowany cel nadrzędny będzie realizował potrzeby pacjentów? Jaka instytucja będzie odpowiedzialna za mierzenie tego wskaźnika?
Pełna treść pisma do Ministerstwa jest dostępna tu.
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
Otrzymaliśmy odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na nasze pytania. Pełna treść dostępna tutaj.
Stanowisko Fundacji Alivia na temat przygotowania Narodowej Strategii Onkologicznej można znaleźć tutaj.