Nasze uwagi do projektu rozporządzenia o żywieniu szpitalnym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

15 lipca 2025 r. wzięliśmy udział w konsultacjach publicznych projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego żywienia w podmiotach leczniczych wykonujących działalność szpitalną (MZ 1789). Przekazaliśmy pisemne uwagi i propozycje zmian, które – naszym zdaniem – są kluczowe dla zapewnienia lepszej jakości żywienia pacjentów i większej przejrzystości systemu.

Wśród najważniejszych postulatów znalazły się:

1. Wprowadzenie diety wegańskiej do katalogu diet szpitalnych
Zwróciliśmy uwagę na brak wyodrębnionej pozycji „dieta wegańska” w wykazie diet określonych w § 2 i załączniku nr 1 projektu. Dieta wegańska, w odróżnieniu od wegetariańskiej, całkowicie eliminuje produkty pochodzenia zwierzęcego (takie jak mleko, jaja, miód). Coraz więcej osób w Polsce stosuje ten sposób żywienia z powodów etycznych, zdrowotnych, środowiskowych i religijnych. Ich potrzeby powinny być uwzględnione w systemie ochrony zdrowia finansowanym ze środków publicznych. Brak kodu dla diety wegańskiej może prowadzić do trudności w jej realizacji w szpitalach. Nasz postulat wpisuje się w kierunki rekomendowane przez WHO, Komisję Europejską oraz praktyki innych państw UE.

2. Doprecyzowanie zapisów dotyczących nadzoru i odpowiedzialności
Projekt zakłada obowiązek monitorowania jakości żywienia, ale nie precyzuje, kto ma te działania realizować (np. dietetyk, zespół żywieniowy, personel administracyjny). Wnosimy o wskazanie odpowiedzialnych jednostek oraz określenie formy i miejsca przechowywania dokumentacji (papierowa czy elektroniczna). Zgłosiliśmy także konieczność wskazania instytucji publicznych uprawnionych do prowadzenia zewnętrznej kontroli – np. NFZ lub Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Takie doprecyzowanie zwiększy przejrzystość i skuteczność przepisów oraz umożliwi ich egzekwowanie.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

3. Zagwarantowanie anonimowego zgłaszania uwag przez pacjentów
Zaproponowaliśmy wprowadzenie zapisu gwarantującego pacjentom możliwość anonimowego przekazywania opinii na temat jakości posiłków – np. za pośrednictwem strony internetowej lub w innej dostępnej formie. Mechanizm nadzoru jakości powinien opierać się na realnym dostępie pacjentów do narzędzi kontroli i możliwości zgłaszania nieprawidłowości bez obaw o konsekwencje.

Jako Fundacja Alivia deklarujemy gotowość do dalszego dialogu i współpracy przy doprecyzowywaniu przepisów – tak, aby ich wdrożenie jak najlepiej służyło pacjentom oraz stabilności systemu ochrony zdrowia.


📄 Pełny dokument z naszymi uwagami można pobrać tutaj: link

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.