Nowy raport o organiczeniach w dostępie do świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

wykresOrganizacja, z którą współpracujemy – Fundacja Watch Health Care, opublikowała raport podsumowujący dostęp do świadczeń gwarantowanych w ramach publicznej opieki zdrowotnej w mijającym roku. Z raportu jasno wynika, że nadal dużymi barierami w dostępie do świadczeń zdrowotnych są długie kolejki do lekarzy specjalistów.

Niestety, polscy pacjenci muszą być przygotowani nie tylko na długie kolejki do lekarzy specjalistów, ale również na długi czas oczekiwania na wykonanie niezbędnej diagnostyki. Aktualnie na świadczenia z zakresu diagnostyki czeka się ok. 3 tygodnie, ale są badania, na które czeka się prawie pół roku, np.  rezonans magnetyczny.

Pamiętajmy o tym, że diagnostyka jest warunkiem sine qua non (łac.: działaniem niezbędnym do) postawienia właściwej diagnozy i rozpoczęcia procesu leczenia. Ograniczenia w tym zakresie mogą skutkować niekorzystnymi następstwami postępującego procesu chorobowego, a w skrajnych przypadkach nawet zaprzepaszczeniem szansy na wyleczenie.

Problem jest szczególnie dotkliwy dla pacjentów onkologicznych, u których upływający w oczekiwaniu czas pozwala na dynamiczny rozwój choroby, która często z uleczalnej w momencie zgłoszenia się do lekarza, w okresie oczekiwania na dostęp do diagnostyki i leczenia przechodzi w fazę zaawansowania, która kwalifikuje chorobę jako nieuleczalną.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu Barometru WHC, dostępną na stronie internetowej Fundacji Watch Health Care: www.korektorzdrowia.pl/barometr/.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.