Nowy raport o organiczeniach w dostępie do świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

wykresOrganizacja, z którą współpracujemy – Fundacja Watch Health Care, opublikowała raport podsumowujący dostęp do świadczeń gwarantowanych w ramach publicznej opieki zdrowotnej w mijającym roku. Z raportu jasno wynika, że nadal dużymi barierami w dostępie do świadczeń zdrowotnych są długie kolejki do lekarzy specjalistów.

Niestety, polscy pacjenci muszą być przygotowani nie tylko na długie kolejki do lekarzy specjalistów, ale również na długi czas oczekiwania na wykonanie niezbędnej diagnostyki. Aktualnie na świadczenia z zakresu diagnostyki czeka się ok. 3 tygodnie, ale są badania, na które czeka się prawie pół roku, np.  rezonans magnetyczny.

Pamiętajmy o tym, że diagnostyka jest warunkiem sine qua non (łac.: działaniem niezbędnym do) postawienia właściwej diagnozy i rozpoczęcia procesu leczenia. Ograniczenia w tym zakresie mogą skutkować niekorzystnymi następstwami postępującego procesu chorobowego, a w skrajnych przypadkach nawet zaprzepaszczeniem szansy na wyleczenie.

Problem jest szczególnie dotkliwy dla pacjentów onkologicznych, u których upływający w oczekiwaniu czas pozwala na dynamiczny rozwój choroby, która często z uleczalnej w momencie zgłoszenia się do lekarza, w okresie oczekiwania na dostęp do diagnostyki i leczenia przechodzi w fazę zaawansowania, która kwalifikuje chorobę jako nieuleczalną.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu Barometru WHC, dostępną na stronie internetowej Fundacji Watch Health Care: www.korektorzdrowia.pl/barometr/.

DZIAŁAJ TERAZ!

W szpitalach brakuje rękawiczek, masek i środków ochronnych. Pacjenci onkologiczni to grupa wyjątkowo narażona na zachorowania wirusowe. Zgłaszając się do szpitala – ryzykują życiem.

Aktualności