O dostępie do leków na konferencji Sejmowej Komisji Zdrowia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Dzisiaj w Sejmie odbyła się konferencji prasowa na temat braku refundacji nowoczesnych metod leczenia raka piersi, zorganizowana przez Przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia – Tomasza Latosa. Wśród zaproszonych na konferencję była Agata Polińska. 

Na konferencji poruszone zostały ważne dla pacjentek problemy. Elżbieta Kozik z Polskie Amazonki Ruch Społeczny zwróciła uwagę, że wprowadzony na początku 2015 roku pakiet onkologiczny skupia się jedynie na szybkiej diagnostyce i chociaż jest to ważna kwestia, nie poprawia sytuacji kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. „Dlaczego nie ma przejrzystości w decydowaniu o dostępie do leków i ich refundacji?” – pytała. Prezes Polskich Amazonek postulowała również o wprowadzenie w Polsce wyspecjalizowanych ośrodków leczenia raka piersi, tzw. Breast Cancer Units, które istnieją w innych państwach i które zgodnie z szacunkami pozwoliłyby uratować w Polsce życie ok. 1700 kobiet rocznie.

Agata Polińska przedstawiła natomiast wyniki raportu na temat dostępności leków onkologicznych w Polsce na tle wybranych państw Unii Europejskiej i Szwajcarii. Raport pokazał, że na 30 najszerzej stosowanych w Europie nowoczesnych leków onkologicznych, w Polsce dostępne bez ograniczeń są tylko dwa a 12 w ogóle nie jest dostępnych. Dla porównania, w Czechach niedostępnych jest 7 leków, a w Hiszpanii, która przeżywa kryzys tylko 3. Pełny raport przeczytacie tutaj: Raport 2015.

Podczas konferencji Kapsyda Kobro z Fundacji Rak’n’Roll wręczyła na ręce Pana Posła Tomasza Latosa list do Ministra Zdrowia prof. Mariana Zembali. W liście tym, zwracamy się z prośbą o pilną interwencję w sprawie braku przejrzystości przy podejmowaniu decyzji refundacyjnych. Przedstawiamy leki na raka piersi stosowane w innych państwach i pytamy, dlaczego nie są w Polsce refundowane pomimo udowodnionej wysokiej skuteczności i możliwości finansowania ich bez zwiększenia wydatków NFZ.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Obecna sytuacja jest dla nas nie do przyjęcia. Nie zgadzamy się na obecny sposób traktowania pacjentów przez urzędników Ministerstwa Zdrowia i liczymy na to, że nasz głos zostanie wysłuchany.

Obejrzyjcie transmisję konferencji na stronie sejm.gov.pl

Przeczytajcie list do Ministra Zdrowia.

po konferencji komisji zdrowia

Od lewej: Kapsyda Kobro, Fundacja Rak’n’Roll; Agata Polińska, Fundacja Alivia; Elżbieta Kozik, Polskie Amazonki; Tomasz Latos, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, poseł PiS.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.