Organizacje pacjenckie szykują petycję ws. budżetu refundacyjnego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Listopadowa lista refundacyjna przyniosła ponownie dobre wiadomości dla pacjentów onkologicznych. To kolejny raz, kiedy pozytywnie kończy się wieloletnia dyskusja dotycząca zasadności zapewnienia dostępu chorym do skutecznego i bezpiecznego leczenia. Może się jednak okazać, że ograniczenia budżetowe nie pozwolą na kontynuację tej polityki.

Polscy pacjenci do niedawna nie mieli dostępu do wielu leków od dawna refundowanych nie tylko w państwach Europy Zachodniej, lecz również w państwach o podobnym poziomie rozwoju. Od kilkunastu miesięcy trwa mozolny proces zasypywania tej przepaści. Ministerstwo Zdrowia tylko w ostatnich miesiącach podjęło pozytywne decyzje refundacyjne dla leków stosowanych w leczeniu raka jelita grubego oraz raka prostaty, całkowicie zmieniając schemat leczenia finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie wszystkie grupy chorych otrzymały jednak dostęp do terapii rekomendowanej przez ekspertów. Wciąż w kolejce znajduje się wiele leków stosowanych w leczeniu guzów litych (np. raka płuca, nerki, piersi, szyjki macicy) oraz nowotworów krwi (w tym chłoniaków i szpiczaka).

Minister Konstanty Radziwiłł w trakcie ubiegłotygodniowych prac nad rządowym projektem ustawy o wzroście nakładów na system ochrony zdrowia zapowiadał, że budżet Narodowego Funduszu Zdrowia będzie kilkukrotnie zasilony z budżetu państwa. Taka zmiana będzie powodować konieczność zmiany planu finansowego Funduszu, otwierając szansę na zwiększenie budżetu refundacyjnego, dzięki czemu resort zdrowia mógłby zrefundować kolejne terapie. Niestety dotychczasowe doświadczenia organizacji pacjenckich wskazują, że nie jest to priorytet rządu. Kiedy w lipcu opublikowano plan finansowy NFZ na 2018 r. założono, że wydatki wzrosną o 7.6%, jednak budżet refundacyjny wzrósł jedynie o 0.9%. Pomimo protestów organizacji, plan został przyjęty. Najbliższe miesiące mogą być szansą na zmianę poprzednich decyzji.

Zgodnie z procedurą, plan finansowy NFZ musi być przyjęty przez Ministra Zdrowia oraz Ministra Finansów, którzy zasięgają opinii sejmowej Komisji Zdrowia. Dokument określa ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na różne rodzaje świadczeń. W Polsce największa ilość środków jest przekazywana na leczenie szpitalne, które jest najdroższe. Pierwszym testem będzie najbliższa nowelizacja. Miesiąc temu Minister Zdrowia zapowiedział, że dodatkowe 1,5 mld zł trafi do systemu jeszcze w tym roku. Pacjenci planują obecnie wystąpienie do Ministra Finansów oraz Ministra Zdrowia z petycją o podwyższenie budżetu refundacyjnego do 17%, określonego jako maksymalny w ustawie refundacyjnej. Dzięki temu będzie możliwa kontynuacja polityki, która daje nadzieję w walce z rakiem oraz zapewnienie leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną, które jest zagwarantowane ustawowo. Póki co, jedynie formalnie.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Pełny tekst informacji prasowej jest dostępny pod tym linkiem.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.