Pacjenci wybrali najbardziej przyjazne szpitale onkologiczne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

21 czerwca, w Teatrze Palladium w Warszawie, Onkofundacja Alivia podsumowała 10 lat istnienia portalu Onkomapa.pl i wyróżniła najwyżej oceniane ośrodki medyczne i specjalistów w Polsce. Laureatów w konkursie Alivia Onkomapa wybrali ci, którzy najlepiej znają medyków i szpitale – ich pacjenci.

Do ostatniego dnia konkursu trwała zacięta rywalizacja zarówno pomiędzy szpitalami, jak i specjalistami. W szranki stanęło blisko kilka tysięcy lekarzy i 120 ośrodków onkologicznych! Placówki i medycy byli oceniani według ściśle określonych kryteriów. W kategorii lekarzy pod uwagę były brane m.in. takie wskaźniki jak: uprzejmość, otwartość lekarza na zadawane pytania czy sposób komunikacji. A w kategorii ośrodków onkologicznych chorzy mogli ocenić m.in. organizację leczenia w szpitalu i przestrzeganie praw pacjenta.

Pacjenci najwyżej ocenili Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Drugie miejsce w rankingu zajęło Radomskie Centrum Onkologii im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 76′. Na podium znalazło się też Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. 

Tytuł Lekarza Dziesięciolecia przyjaznego pacjentom onkologicznym w Polsce otrzymali: lek. Kamil Kuć (Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu), dr n. med. Rafał Wiśniowski (Beskidzkie Centrum Onkologii w Bielsku-Białej) oraz dr n. med Robert Chmielewski (Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie).

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Gala Finałowa konkursu Alivia Onkomapa 2023

Tegoroczna Gala Finałowa konkursu Alivia Onkomapa odbyła się na deskach Teatru Palladium w Warszawie. Wydarzenie poprowadzili dziennikarze – Joanna Górska oraz Marcin Cejrowski. Wśród wielu gości nie zabrakło przedstawicieli ochrony zdrowia i organizacji pacjenckich, Podopiecznych Onkofundacji Alivia, a także samych nagrodzonych: lekarzy i reprezentantów ośrodków medycznych. Laureaci zostali nagrodzeni w kategorii ogólnopolskiej i wojewódzkiej. Statuetki dla najlepszych wręczyli Agata Polińśka – wiceprezeska Onkofundacji oraz Aleksander Pawłowski – dyrektor zarządzający.

Podczas wydarzenia odbyły się ciekawe dyskusje pacjentów onkologicznych o ich własnych doświadczeniach i “podróży” przez system ochrony zdrowia w Polsce. W rozmowach udział wzięli: Aga Szuścik – edukatorka i blogerka, Podopieczni Onkofundacji Alivia: Aleksandra Wiederek-Barańska i Maciej Urban, dziennikarki Anna Puślecka i Joanna Górska oraz Agata Polińska z Onkofundacji Alivia.

Nad całością wydarzenia czuwała Anna Puślecka – dziennikarka, ekspertka mody i producentka.

Systemowe wyzwania

Jak wskazuje Onkofundacja Alivia, w Polsce nie istnieje publiczna i rzetelna baza ośrodków oraz specjalistów zajmujących się leczeniem raka. Chorzy zmuszeni są do szukania informacji na temat jakości opieki i efektywności leczenia na własną rękę. Dlatego Alivia prowadzi ogólnodostępny portal Onkomapa.pl, w którym pacjenci i ich bliscy mogą wyrazić własną opinię na temat szpitali i personelu medycznego w nich pracujących.

“Zakończenie prac nad ustawą o jakości w opiece zdrowotnej powinno doprowadzić do  wdrożenia systemowego monitorowania opinii pacjentów. W naszej ocenie prowadzenie badań opinii i doświadczeń pacjentów powinno odbywać się poza podmiotem wykonującym działalność leczniczą i być prowadzone przez zewnętrzną instytucję np. Narodowy Fundusz Zdrowia, Centrum Monitorowania Jakości czy też Rzecznika Praw Pacjenta. Ważne, aby gromadzone dane były rzetelne, wiarygodne i reprezentatywne oraz oparte na wystandaryzowanej ankiecie. O wdrożenie takiego rozwiązania apelujemy do decydentów” – mówi Joanna Frątczak-Kazana, wicedyrektorka Onkofundacji Alivia.

Laureaci tegorocznego konkursu

Tytuł Szpitala Dziesięciolecia przyjaznego pacjentom onkologicznym w Polsce otrzymali:

 1. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (431 ocen, średnia głosów: 4.8/5)
 2. Radomskie Centrum Onkologii im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 76′  (409 ocen, średnia głosów: 4.8/5)
 3. Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (665 ocen, średnia głosów: 4.7/5)
Fot.: Radoslaw NAWROCKI 2023

Wyróżnienia w województwach otrzymały szpitale: 

 • dolnośląskie: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu (529 ocen, średnia głosów: 4.4/5)
 • kujawsko-pomorskie: Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy (1170 ocen, średnia głosów: 4.5/5)
 • lubelskie: Zamojski Szpital Niepubliczny Sp.z o.o. (192 oceny, średnia głosów: 4.7/5)
 • małopolskie: Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie (216 ocen, średnia głosów: 4.5/5)
 • mazowieckie: Radomskie Centrum Onkologii im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 76′ (409 ocen, średnia głosów: 4.8/5)
 • podkarpackie: Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu (151 ocen, średnia głosów: 4.7/5)
 • podlaskie: Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (665 ocen, średnia głosów: 4.7/5)
 • pomorskie: Szpital Morski im. PCK w Gdyni (283 oceny, średnia głosów: 4.5/5)
 • śląskie: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (431 ocen, średnia głosów: 4.8/5)
 • świętokrzyskie: Świętokrzyskie Centrum Onkologii Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kielcach (512 ocen, średnia głosów: 4.2/5)
 • warmińsko-mazurskie: Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu (156 ocen, średnia głosów: 4.5/5)
 • wielkopolskie:Instytut Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (267 ocen, średnia głosów: 4.4/5)
 • zachodniopomorskie: Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie (406 ocen, średnia głosów: 4.5/5)
Fot.: Radoslaw NAWROCKI 2023

Tytuł Lekarza Dziesięciolecia przyjaznego pacjentom onkologicznym w Polsce otrzymali:

 1. lek. Kamil Kuć, onkolog kliniczny, Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu
 2. dr n. med. Rafał Wiśniowski, onkolog kliniczny, Beskidzkie Centrum Onkologii Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej
 3. dr n. med Robert Chmielewski, chirurg onkologiczny, Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie
Fot.: Radoslaw NAWROCKI 2023

Wyróżnienia w województwach otrzymali lekarze: 

 • podkarpackie: lek. Kamil Kuć, onkolog kliniczny, Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu
 • śląskie: dr n. med. Rafał Wiśniowski, onkolog kliniczny, Beskidzkie Centrum Onkologii Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej
 • mazowieckie: dr n. med Robert Chmielewski, chirurg onkologiczny, Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie
 • dolnośląskie: dr n. med. Radosław Tarkowski, chirurg onkologiczny, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy
 • wielkopolskie: dr n. med. Piotr Nowaczyk, chirurg onkologiczny, Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu
Fot.: Radoslaw NAWROCKI 2023

Zdjęcia: fotorelacja z Gali znajduje się pod poniższym linkiem. Prosimy o podpisanie autorów zdjęć. 

Patronat honorowy: Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec

Patronat: Fundacja MY Pacjenci, Ogólnopolska Federacja Onkologiczna

Patronat medialny: Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.