Petycja o wprowadzenie w Polsce Breast Cancer Units

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

spotkanie inicjatywy dialog8 kwietnia 2015 roku Fundacja Alivia uczestniczyła w spotkaniu inicjatywy Dialog, powstałej dzięki Federacji Stowarzyszeń Amazonki oraz Polskich Amazonek – Ruchu Społecznego. Spotkanie dotyczyło aktualnej polityki zdrowotnej dotyczącej leczenia nowotworów piersi.

Polska od 2006 roku lekceważy zalecenia Unii Europejskiej dotyczące wprowadzenia tzw. Breast Cancer Units. Jest to model opieki nad pacjentami z nowotworem piersi, polegający na stworzeniu sieci wyspecjalizowanych ośrodków, prowadzących kompleksowe i skoordynowane leczenie. Jest uważany za optymalny pod względem skuteczności diagnostyki i terapii raka piersi.

Skuteczność leczenia raka piersi jest w Polsce o 10% niższa od średniej europejskiej, dlatego wprowadzenie Breast Units jest sprawą szczególnie ważną. W marcu 2014 roku powstał projekt zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie tzw. „kompleksowego leczenia raka piersi”, jednak został on wycofany 31 lipca bez merytorycznych wyjaśnień.

Na spotkaniu inicjatywy Dialog, Fundacja Alivia oraz inne organizacje działające na rzecz kobiet oraz pacjentów onkologicznych podpisały apel o powrót do prac nad projektem tzw. „kompleksowego leczenia raka piersi”. Petycja trafiła do wszystkich najwyższych decydenów: Prezydenta RP, Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP, Prezes Rady Ministrów RP, Komisji Zdrowia Sejmu i Senatu oraz do Ministra Zdrowia.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

apel organizacji w sprawie breast units

spotkanie inicjatywy dialog

spotkanie inicjatywy dialog

 

 

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.