Są efekty naszych działań – będzie więcej pieniędzy na refundację nowych leków

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Od wielu miesięcy działamy w celu poprawy w Polsce dostępności do leków onkologicznych. 16 czerwca br, wspólnie z innymi organizacjami, wystosowaliśmy list otwarty do Ministra Zdrowia, w którym pytaliśmy m.in. dlaczego zaoszczędzone na ustawie refundacyjnej środki nie zostały przeznaczone na nowe leki (przeczytaj więcej o tej sprawie). Nasze wysiłki przyniosły pierwsze wymierne rezultaty.

15 lipca br Minister Zdrowia wyszedł z inicjatywą alokacji w przyszłorocznym budżecie NFZ dodatkowej kwoty 238 000 000 PLN, która będzie w całości przeznaczona tylko i wyłącznie na refundację nowych leków (w większości będą to leki onkologiczne).

Jest to krok w dobrą stronę, z którego cieszymy się i który doceniamy, jednak jednocześnie mamy świadomość, iż jest to zmiana niewystarczająca. Dodatkowy budżet w wysokości 238 000 000 PLN na rok przyszły nie rozwiązuje problemu w perspektywie długoterminowej i nie dotyka poruszanych przez nas błędów w działaniu systemu oceny i alokacji leków.

Nie możemy się również zgodzić z wieloma tezami zaprezentowanymi przez Ministra Zdrowia w odpowiedzi na nasz list oraz jesteśmy zawiedzeni brakiem reakcji na naszą prośbę o spotkanie, na którym wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i środowiskami pacjenckimi moglibyśmy ustalić dalsze kroki w celu naprawienia systemu (przeczytaj odpowiedź Ministra Zdrowia).

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Wkrótce, wspólnie z innymi organizacjami, wystosujemy odpowiedź do Ministra Zdrowia i będziemy dalej działać w celu poprawy sytuacji polskich pacjentów onkologicznych.

DZIAŁAJ TERAZ!

Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór, niemal każdy spotka się z tą chorobą wśród bliskich i przyjaciół. Dlatego nie możemy pozwolić, aby ludzie dalej

Aktualności