KRS 0000358654

Są efekty naszych działań – będzie więcej pieniędzy na refundację nowych leków

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Od wielu miesięcy działamy w celu poprawy w Polsce dostępności do leków onkologicznych. 16 czerwca br, wspólnie z innymi organizacjami, wystosowaliśmy list otwarty do Ministra Zdrowia, w którym pytaliśmy m.in. dlaczego zaoszczędzone na ustawie refundacyjnej środki nie zostały przeznaczone na nowe leki (przeczytaj więcej o tej sprawie). Nasze wysiłki przyniosły pierwsze wymierne rezultaty.

15 lipca br Minister Zdrowia wyszedł z inicjatywą alokacji w przyszłorocznym budżecie NFZ dodatkowej kwoty 238 000 000 PLN, która będzie w całości przeznaczona tylko i wyłącznie na refundację nowych leków (w większości będą to leki onkologiczne).

Jest to krok w dobrą stronę, z którego cieszymy się i który doceniamy, jednak jednocześnie mamy świadomość, iż jest to zmiana niewystarczająca. Dodatkowy budżet w wysokości 238 000 000 PLN na rok przyszły nie rozwiązuje problemu w perspektywie długoterminowej i nie dotyka poruszanych przez nas błędów w działaniu systemu oceny i alokacji leków.

Nie możemy się również zgodzić z wieloma tezami zaprezentowanymi przez Ministra Zdrowia w odpowiedzi na nasz list oraz jesteśmy zawiedzeni brakiem reakcji na naszą prośbę o spotkanie, na którym wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i środowiskami pacjenckimi moglibyśmy ustalić dalsze kroki w celu naprawienia systemu (przeczytaj odpowiedź Ministra Zdrowia).

Wkrótce, wspólnie z innymi organizacjami, wystosujemy odpowiedź do Ministra Zdrowia i będziemy dalej działać w celu poprawy sytuacji polskich pacjentów onkologicznych.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.