KRS 0000358654

Konsultacje do zmian w Pakiecie Onkologicznym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

konsultacje pakietu onkologicznego13 lipca br byliśmy uczestnikami pacjenckich konsultacji pakietu onkologicznego. Konsultacje zostały zorganizowane przez Fundację Wygrajmy Zdrowie oraz Federację Stowarzyszeń Amazonki w ramach projektu „Społeczny monitoring wdrażania i realizacji przez Ministerstwo Zdrowia pakietu onkologicznego” finansowanego z Funduszy EOG.

Minister Piotr Warczyński przy wsparciu Departamentu Strategii i Analiz zaprezentował najnowsze statystyki i analizy na temat realizacji pakietu onkologicznego. Eksperci Pacjenkiego Zespołu Monitorującego zaprezentowali natomiast dane i uwagi do pakietu zgłaszane przez różne środowiska zarówno pacjenckie jak i medyczne oraz świadczeniodawców.

Fundacja Alivia oraz przedstawiciele innych organizacji zgłosili uwagi i rekomendacje koniecznych zmian w pakiecie onkologicznym.

Dane zebrane przez Zespół Monitorujący, pochodzące z różnych niezależnych źródeł pozwolą na przygotowanie analizy po pół roku funkcjonowania pakietu. W sierpniu zostanie też rozpoczęte badanie ankietowe oceny pakietu onkologicznego skierowane do pacjentów onkologicznych.

konsultacje pakietu onkologicznego

konsultacje pakietu onkologicznego

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.