Sprawdzimy czy Polacy są zadowoleni z opieki onkologicznej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ruszyła nowa odsłona kampanii społecznej „Razem tworzymy Onkomapę”, która pomoże zmierzyć satysfakcję pacjentów. Na portalu Onkomapa chorzy na nowotwory złośliwe i ich bliscy mogą  łatwo ocenić placówkę onkologiczną i jej personel. Dzięki ich opiniom nowi pacjenci znajdą polecany ośrodek i przyjaznego lekarza.

W Polsce nie istnieje publiczna baza lekarzy oraz placówek w której pacjenci mogliby znaleźć informacje na temat jakości i efektywności prowadzonego leczenia. Organizacje pacjenckie od lat walczą o wprowadzenie systemowych rozwiązań, które zmierzyłyby skuteczność prowadzonego leczenia i satysfakcję pacjentów. Dopiero w ramach pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej zostały wprowadzane pierwsze tego typu wskaźniki. Jednak nadal nie znamy efektów tych pomiarów. Pacjenci są zmuszeni szukać informacji o zaufanych specjalistach i polecanych ośrodkach na własną rękę.

W odpowiedzi na ich potrzeby uruchomiliśmy nową odsłonę portalu Onkomapa. Dzięki szeregowi usprawnień pacjenci i ich bliscy mogą jeszcze szybciej wypełnić ankietę on-line i wyrazić własną opinię na temat blisko 100 placówek oraz prawie 3,5 tys. lekarzy.Mają również możliwość zapoznania się z ocenami innych chorych w poszczególnych obszarach, takich jak organizacja leczenia, wyposażenie ośrodka, czy uprzejmość danego lekarza. Tylko w 2019 roku z portalu skorzystało ponad 150 tys. osób.

Chcemy, by Onkomapa była wspólnym dziełem chorych na raka oraz osób im bliskich –  ich oceny i doświadczenia są wskazówką, które z ośrodków onkologicznych dbają o wysoki poziom satysfakcji pacjentów. W szczególności będziemy przyglądali się ocenom placówek uczestniczącym w pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. Wciąż nie wiemy, jakie są efekty tego projektu. Dlatego zapraszamy wszystkich do oceniania – każda opinia jest bardzo ważna i każda ma znaczenie! To też pomoc innym chorym, którzy na ich podstawie łatwiej podejmą dobrą decyzję o miejscu leczenia.

mówi Agata Polińska, wiceprezes Fundacji.

Mierzenie zadowolenia pacjentów z oferowanej im opieki jest niezmiernie istotne, ponieważ poziom zadowolenia chorego wpływa na zaufanie do lekarza, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na relację z nim. Chorzy chętniej stosują się do rekomendacji ludzi, którym ufają.

Gdzie najlepiej się leczyć? Któremu lekarzowi warto zaufać? Ta decyzja może mieć ogromne znaczenie dla przebiegu leczenia, komfortu pacjenta, a nawet jego życia. Onkomapa powstała po to, aby pacjenci i ich bliscy mogli wyrazić na ten temat swoją opinię, podzielić się doświadczeniem z innymi, ale też po to, by nowo zdiagnozowani chorzy nie musieli poszukiwać odpowiedzi na własną rękę. Tutaj mogą skorzystać z doświadczeń innych chorych na raka i ich bliskich. Mogą dokonać lepszego wyboru.

mówi Agata Polińska.

Zapraszamy wszystkich na portal Onkomapa – każda opinia jest bardzo ważna i każda ma znaczenie!

DZIAŁAJ TERAZ!

Pacjenci onkologiczni z obniżoną odpornością, szczególnie podczas immunoterapii, chemioterapii i radioterapii, to grupa wyjątkowo narażona na zachorowania wirusowe. Zgłaszając się do szpitala – ryzykują życiem.

Aktualności