Sprawdzimy czy Polacy są zadowoleni z opieki onkologicznej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ruszyła nowa odsłona kampanii społecznej „Razem tworzymy Onkomapę”, która pomoże zmierzyć satysfakcję pacjentów. Na portalu Onkomapa chorzy na nowotwory złośliwe i ich bliscy mogą  łatwo ocenić placówkę onkologiczną i jej personel. Dzięki ich opiniom nowi pacjenci znajdą polecany ośrodek i przyjaznego lekarza.

W Polsce nie istnieje publiczna baza lekarzy oraz placówek w której pacjenci mogliby znaleźć informacje na temat jakości i efektywności prowadzonego leczenia. Organizacje pacjenckie od lat walczą o wprowadzenie systemowych rozwiązań, które zmierzyłyby skuteczność prowadzonego leczenia i satysfakcję pacjentów. Dopiero w ramach pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej zostały wprowadzane pierwsze tego typu wskaźniki. Jednak nadal nie znamy efektów tych pomiarów. Pacjenci są zmuszeni szukać informacji o zaufanych specjalistach i polecanych ośrodkach na własną rękę.

W odpowiedzi na ich potrzeby uruchomiliśmy nową odsłonę portalu Onkomapa. Dzięki szeregowi usprawnień pacjenci i ich bliscy mogą jeszcze szybciej wypełnić ankietę on-line i wyrazić własną opinię na temat blisko 100 placówek oraz prawie 3,5 tys. lekarzy.Mają również możliwość zapoznania się z ocenami innych chorych w poszczególnych obszarach, takich jak organizacja leczenia, wyposażenie ośrodka, czy uprzejmość danego lekarza. Tylko w 2019 roku z portalu skorzystało ponad 150 tys. osób.

Chcemy, by Onkomapa była wspólnym dziełem chorych na raka oraz osób im bliskich –  ich oceny i doświadczenia są wskazówką, które z ośrodków onkologicznych dbają o wysoki poziom satysfakcji pacjentów. W szczególności będziemy przyglądali się ocenom placówek uczestniczącym w pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. Wciąż nie wiemy, jakie są efekty tego projektu. Dlatego zapraszamy wszystkich do oceniania – każda opinia jest bardzo ważna i każda ma znaczenie! To też pomoc innym chorym, którzy na ich podstawie łatwiej podejmą dobrą decyzję o miejscu leczenia.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

mówi Agata Polińska, wiceprezes Fundacji.

Mierzenie zadowolenia pacjentów z oferowanej im opieki jest niezmiernie istotne, ponieważ poziom zadowolenia chorego wpływa na zaufanie do lekarza, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na relację z nim. Chorzy chętniej stosują się do rekomendacji ludzi, którym ufają.

Gdzie najlepiej się leczyć? Któremu lekarzowi warto zaufać? Ta decyzja może mieć ogromne znaczenie dla przebiegu leczenia, komfortu pacjenta, a nawet jego życia. Onkomapa powstała po to, aby pacjenci i ich bliscy mogli wyrazić na ten temat swoją opinię, podzielić się doświadczeniem z innymi, ale też po to, by nowo zdiagnozowani chorzy nie musieli poszukiwać odpowiedzi na własną rękę. Tutaj mogą skorzystać z doświadczeń innych chorych na raka i ich bliskich. Mogą dokonać lepszego wyboru.

mówi Agata Polińska.

Zapraszamy wszystkich na portal Onkomapa – każda opinia jest bardzo ważna i każda ma znaczenie!

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.