Sprawdzimy czy Polacy są zadowoleni z opieki onkologicznej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ruszyła nowa odsłona kampanii społecznej „Razem tworzymy Onkomapę”, która pomoże zmierzyć satysfakcję pacjentów. Na portalu Onkomapa chorzy na nowotwory złośliwe i ich bliscy mogą  łatwo ocenić placówkę onkologiczną i jej personel. Dzięki ich opiniom nowi pacjenci znajdą polecany ośrodek i przyjaznego lekarza.

W Polsce nie istnieje publiczna baza lekarzy oraz placówek w której pacjenci mogliby znaleźć informacje na temat jakości i efektywności prowadzonego leczenia. Organizacje pacjenckie od lat walczą o wprowadzenie systemowych rozwiązań, które zmierzyłyby skuteczność prowadzonego leczenia i satysfakcję pacjentów. Dopiero w ramach pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej zostały wprowadzane pierwsze tego typu wskaźniki. Jednak nadal nie znamy efektów tych pomiarów. Pacjenci są zmuszeni szukać informacji o zaufanych specjalistach i polecanych ośrodkach na własną rękę.

W odpowiedzi na ich potrzeby uruchomiliśmy nową odsłonę portalu Onkomapa. Dzięki szeregowi usprawnień pacjenci i ich bliscy mogą jeszcze szybciej wypełnić ankietę on-line i wyrazić własną opinię na temat blisko 100 placówek oraz prawie 3,5 tys. lekarzy.Mają również możliwość zapoznania się z ocenami innych chorych w poszczególnych obszarach, takich jak organizacja leczenia, wyposażenie ośrodka, czy uprzejmość danego lekarza. Tylko w 2019 roku z portalu skorzystało ponad 150 tys. osób.

Chcemy, by Onkomapa była wspólnym dziełem chorych na raka oraz osób im bliskich –  ich oceny i doświadczenia są wskazówką, które z ośrodków onkologicznych dbają o wysoki poziom satysfakcji pacjentów. W szczególności będziemy przyglądali się ocenom placówek uczestniczącym w pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. Wciąż nie wiemy, jakie są efekty tego projektu. Dlatego zapraszamy wszystkich do oceniania – każda opinia jest bardzo ważna i każda ma znaczenie! To też pomoc innym chorym, którzy na ich podstawie łatwiej podejmą dobrą decyzję o miejscu leczenia.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

mówi Agata Polińska, wiceprezes Fundacji.

Mierzenie zadowolenia pacjentów z oferowanej im opieki jest niezmiernie istotne, ponieważ poziom zadowolenia chorego wpływa na zaufanie do lekarza, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na relację z nim. Chorzy chętniej stosują się do rekomendacji ludzi, którym ufają.

Gdzie najlepiej się leczyć? Któremu lekarzowi warto zaufać? Ta decyzja może mieć ogromne znaczenie dla przebiegu leczenia, komfortu pacjenta, a nawet jego życia. Onkomapa powstała po to, aby pacjenci i ich bliscy mogli wyrazić na ten temat swoją opinię, podzielić się doświadczeniem z innymi, ale też po to, by nowo zdiagnozowani chorzy nie musieli poszukiwać odpowiedzi na własną rękę. Tutaj mogą skorzystać z doświadczeń innych chorych na raka i ich bliskich. Mogą dokonać lepszego wyboru.

mówi Agata Polińska.

Zapraszamy wszystkich na portal Onkomapa – każda opinia jest bardzo ważna i każda ma znaczenie!

DZIAŁAJ TERAZ!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na poziomie krajów

Aktualności