8 lipca odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia, na którym przedstawiono sprawozdanie za rok 2020 funkcjonowania Narodowej Strategii Onkologicznej. Sprawozdanie wygłaszał Minister Zdrowia, Adam Niedzielski. Z ramienia Alivii brała w nim udział Agata Polińska, wiceprezes Fundacji.
Na spotkaniu przedstawiono poziom realizacji zadań, jakie miała spełniać Narodowa Strategia Onkologiczna. W naszej opinii zabrakło tam informacji o realizacji celów ujętych w ustawie o Strategii.
Przypominamy, że nadrzędnym celem Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej. Ta definicja jest niespójna z definicją przeżyć 5-letnich ( 5-year survival rate) uznaną międzynarodowo, m.in. przez National Cancer Institute, jako 5-letnie przeżycia od momentu rozpoczęcia leczenia.
Zdefiniowanie celu w taki sposób, w jaki zostało to zapisane w Narodowej Strategii Onkologicznej automatycznie powoduje, że wyklucza ona pacjentów leczonych przewlekle, aż do śmierci. Strategia obejmuje tylko część pacjentów, których leczenie jest nastawione radykalne.
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
W Strategii nie ma ujętej również wartości bazowej oraz wartości docelowej tego wskaźnika. De facto nie wiemy, od jakiego punktu zaczynamy i do jakiej wartości dążymy.
Przypominamy też, że w latach 2006-2019 był prowadzony Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, na który co roku przeznaczano 250 milionów złotych. Niestety w ciągu 13 lat żaden z założonych celów nie został zrealizowany. W związku z tym program został przekształcony w Narodową Strategię Onkologiczną.
Jak odpowiedział przewodniczący Komisji: Trudno po roku czy po dwóch ocenić poziom przeżywalności 5-letnich, będziemy mogli to ocenić za 3 lata. Wtedy możemy ocenić czy ten program będzie przynosił efekty.
Jak powiedział Minister Zdrowia: Cele zapisane w taki sposób zostały przyjęte przez autorytety i ekspertów. Jeśli tylko będziemy mogli się z tych celów rozliczyć, zapewniam, że się rozliczymy.
To oznacza, że po roku realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej nie jest możliwa ocena czy realizuje ona cele zapisane w ustawie, do których realizacji została powołana.