KRS 0000358654

Szyjemy „Onkochusty”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Już w tą sobotę, 27 października w godzinach 9.00 – 15.00, na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbędzie się kolejna sesja szycia „Onkochust”. Po raz kolejny objęliśmy nad nią patronat.

W wiosennej edycji akcji (w marcu br.) przez 6 godzin udało się uszyć 260 chust. Tym razem porywamy się na więcej…
Wolontariuszkami – krawcowymi są między innymi młode Zabrzanki, które na co dzień tworzą własne kolekcje ubrań. W akcję zbierania materiału włączyli się liczni sponsorzy. Sklep z materiałami „Belka” z Zabrza umożliwił sprzedaż specjalnych „cegiełek”. Każde 5 zł to 0,5 m bawełny – podkreśla Natalia Stefańczyk rzecznik prasowy Szpitala.
Gotowe chusty trafią na Oddziały Radioterapii, Onkologii i Onkologii Klinicznej, a także do poradni. Jak wygląda akcja? Chcemy pokazać cały proces tworzenia chust – od wykroju materiału, poprzez szycie, aż do zaprasowywania i układania. Taka formuła przyjęła się bardzo dobrze dlatego spotkamy się po raz kolejny – mówi Katarzyna Jankowska, krawcowa, współorganizatorka wydarzenia.

Pomysłodawczynią akcji była chorująca na raka Pani Grażyna Koniorczyk, jedna z naszych podopiecznych. Jak podkreślała – nowotwór często odbiera pacjentkom poczucie kobiecości oraz pewność siebie. Piękne, indywidualnie dobrane chusty mają pomóc poczuć się atrakcyjnie kobietom, które wskutek chemioterapii lub radioterapii straciły włosy.

W styczniu 2017 r. pani Grażyna zmarła, Szpital postanowił jednak kontynuować jej dzieło przy dużej aprobacie samych pacjentek. Szycie „onkochust” zapisało się już na stałe w kalendarz szpitalnych wydarzeń.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.