Szyjemy „Onkochusty”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Już w tą sobotę, 27 października w godzinach 9.00 – 15.00, na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbędzie się kolejna sesja szycia „Onkochust”. Po raz kolejny objęliśmy nad nią patronat.

W wiosennej edycji akcji (w marcu br.) przez 6 godzin udało się uszyć 260 chust. Tym razem porywamy się na więcej…
Wolontariuszkami – krawcowymi są między innymi młode Zabrzanki, które na co dzień tworzą własne kolekcje ubrań. W akcję zbierania materiału włączyli się liczni sponsorzy. Sklep z materiałami „Belka” z Zabrza umożliwił sprzedaż specjalnych „cegiełek”. Każde 5 zł to 0,5 m bawełny – podkreśla Natalia Stefańczyk rzecznik prasowy Szpitala.
Gotowe chusty trafią na Oddziały Radioterapii, Onkologii i Onkologii Klinicznej, a także do poradni. Jak wygląda akcja? Chcemy pokazać cały proces tworzenia chust – od wykroju materiału, poprzez szycie, aż do zaprasowywania i układania. Taka formuła przyjęła się bardzo dobrze dlatego spotkamy się po raz kolejny – mówi Katarzyna Jankowska, krawcowa, współorganizatorka wydarzenia.

Pomysłodawczynią akcji była chorująca na raka Pani Grażyna Koniorczyk, jedna z naszych podopiecznych. Jak podkreślała – nowotwór często odbiera pacjentkom poczucie kobiecości oraz pewność siebie. Piękne, indywidualnie dobrane chusty mają pomóc poczuć się atrakcyjnie kobietom, które wskutek chemioterapii lub radioterapii straciły włosy.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

W styczniu 2017 r. pani Grażyna zmarła, Szpital postanowił jednak kontynuować jej dzieło przy dużej aprobacie samych pacjentek. Szycie „onkochust” zapisało się już na stałe w kalendarz szpitalnych wydarzeń.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.