Szyjemy „Onkochusty”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Już w tą sobotę, 27 października w godzinach 9.00 – 15.00, na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbędzie się kolejna sesja szycia „Onkochust”. Po raz kolejny objęliśmy nad nią patronat.

W wiosennej edycji akcji (w marcu br.) przez 6 godzin udało się uszyć 260 chust. Tym razem porywamy się na więcej…
Wolontariuszkami – krawcowymi są między innymi młode Zabrzanki, które na co dzień tworzą własne kolekcje ubrań. W akcję zbierania materiału włączyli się liczni sponsorzy. Sklep z materiałami „Belka” z Zabrza umożliwił sprzedaż specjalnych „cegiełek”. Każde 5 zł to 0,5 m bawełny – podkreśla Natalia Stefańczyk rzecznik prasowy Szpitala.
Gotowe chusty trafią na Oddziały Radioterapii, Onkologii i Onkologii Klinicznej, a także do poradni. Jak wygląda akcja? Chcemy pokazać cały proces tworzenia chust – od wykroju materiału, poprzez szycie, aż do zaprasowywania i układania. Taka formuła przyjęła się bardzo dobrze dlatego spotkamy się po raz kolejny – mówi Katarzyna Jankowska, krawcowa, współorganizatorka wydarzenia.

Pomysłodawczynią akcji była chorująca na raka Pani Grażyna Koniorczyk, jedna z naszych podopiecznych. Jak podkreślała – nowotwór często odbiera pacjentkom poczucie kobiecości oraz pewność siebie. Piękne, indywidualnie dobrane chusty mają pomóc poczuć się atrakcyjnie kobietom, które wskutek chemioterapii lub radioterapii straciły włosy.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

W styczniu 2017 r. pani Grażyna zmarła, Szpital postanowił jednak kontynuować jej dzieło przy dużej aprobacie samych pacjentek. Szycie „onkochust” zapisało się już na stałe w kalendarz szpitalnych wydarzeń.

DZIAŁAJ TERAZ!

Pacjenci onkologiczni z obniżoną odpornością, szczególnie podczas immunoterapii, chemioterapii i radioterapii, to grupa wyjątkowo narażona na zachorowania wirusowe. Zgłaszając się do szpitala – ryzykują życiem.

Aktualności