KRS 0000358654

VI Letnia Akademia Onkologiczna

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Od środy uczestniczyliśmy w VI edycji Letniej Akademii Onkologicznej. Wysłuchaliśmy wszystkich dziesięciu sesji, poświęconych m.in. najnowszym doniesieniom naukowym z międzynarodowych kongresów medycznych, respektowaniu praw pacjentów czy trendom w leczeniu pacjentów onkologicznych.

LAO to cykliczna impreza, która jest miejscem spotkań ekspertów z dziennikarzami i pacjentami. Braliśmy aktywny udział w dwóch dyskusjach panelowych, poświęconych korzyściom wynikającym z przejrzystości współpracy środowiska medycznego z firmami farmaceutycznymi oraz problemami związanymi z dostępnością terapii dla pacjentów onkologicznych.

Okazuje się, że w sprawach najważniejszych dla pacjentów eksperci – klinicyści, prawnicy, zarządzający ośrodkami zdrowia – są zgodni. Niestety zabrakło stanowiska resortu zdrowia wobec sygnalizowanych przez nas problemów. W kolejnych miesiącach będziemy starali się, żeby nasze postulaty wybrzmiewały na spotkaniach w kluczowych instytucjach kształtujących system ochrony zdrowia.

Dziękujemy organizatorom Letniej Akademii Onkologicznej i liczymy, że spotkamy się za rok.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.