Witamy na pokładzie Maję i czwórkę nowych wolontariuszek!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Od początku roku w Fundacji Onkologicznej Alivia nastąpiły duże zmiany. Całkowitej zmianie ulega struktura Fundacji, ruszają programy partnerstwa strategicznego i wolontariatu, w tym pracowniczego. Zmiany dotykają również działań rzeczniczych – Fundacja zamierza przygotować system policy papers, który ma wzmocnić profesjonalizm i przejrzystość organizacji w kontaktach z administracją publiczną. Dynamicznie się rozwijamy, również skala pomocy, które udzielamy jest tak duża, że zmiany były konieczne. Obraliśmy kurs na zapewnienie naszym podopiecznym profesjonalnego wsparcia oraz zwiększenia transperentności wobec ponad stu tysięcy darczyńców – mówi Bartosz Poliński, Prezes Zarządu.

Zarząd Fundacji Alivia pozostaje bez zmian, Prezesem pozostaje Bartosz Poliński, Wiceprezesem – Agata Polińska. Modyfikacji ulega jednak zakres zadań, które będą realizować. Zamierzają skupić się na działaniach strategicznych oraz rozwoju Alivia Foundation UK, brytyjskiej filii Fundacji.

Reorganizacji ulega pozostała część struktury organizacji. Do zespołu Fundacji dołączyła Maja Surowicz, która objęła stanowisko Dyrektora. Wcześniej przez sześć lat pełniła funkcję prezesa i dyrektora obszaru zdrowie w United Way Polska, gdzie realizowała szereg projektów społecznych z ponad 70 partnerami biznesowymi. Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła studia podyplomowe z zakresu psychoonkologii (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej) oraz CSR (Akademia Leona Koźmińskiego). Pracowała także jako wolontariuszka m.in. w Fundacji Hospicjum Onkologiczne im. Św. Krzysztofa i Fundacji „Dobrze Że Jesteś”. W Alivii będzie odpowiedzialna za koordynowanie i nadzór nad programami realizowanymi przez Fundację oraz rozwój działań fundraisingowych. Intensywnie rozwijamy współpracę z biznesem. Wchodzimy w nowe obszary działań, w tym partnerstwa strategiczne, wolontariat pracowniczy oraz program składki pracowniczej – opisuje plany Maja Surowicz i dodaje – rozwijamy również program dla wolontariuszy, bez których nie możemy wyobrazić sobie nowoczesnej i prężnie działającej organizacji pozarządowej. W przeciągu ostatnich kilku dni do Fundacji dołączyły cztery wolontariuszki. Jedna z nich była wcześniej podopieczną Fundacji, która przezwyciężając chorobę zdecydowała o zaangażowaniu się we wsparcie chorych, druga – córką podopiecznej. Fundacja zaczyna organizować regularne spotkania dla podopiecznych, które będą odbywać się we wtorkowe popołudnia w siedzibie Fundacji na warszawskim Ursynowie. Czwartek będzie zarezerwowany na spotkania dla wolontariuszy.

Reorganizacja obejmuje również zespół odpowiedzialny za komunikację oraz działania rzecznicze. Wojciech Wiśniewski, dotychczasowy rzecznik Fundacji, obejmuje od 1 kwietnia stanowisko Dyrektora ds. Relacji Zewnętrznych. Do jego kompetencji będzie należeć realizacja strategii komunikacyjnej Fundacji oraz prowadzenie działań zmierzających do poprawy systemu opieki onkologicznej w Polsce. Ramy dla obu obszarów wyznaczają dokumenty strategiczne, przyjęte z końcem lutego przez Zarząd Fundacji. Celem na ten rok jest również stworzenie policy papers, które będą syntetycznie przedstawiać stanowisko Fundacji wobec najistotniejszych elementów dyskusji o ochronie zdrowia. Stawiamy na przejrzystość oraz profesjonalizm. Organizacje pacjenckie coraz częściej stają się aktywnym uczestnikiem debaty o kierunkach zmian systemu ochrony zdrowia. Musimy wyjść naprzeciw tej sytuacji oraz stworzyć na własny użytek to, czego oczekujemy od decydentów – dokumenty strategiczne. Mamy nadzieję, że będzie to również krok budujący zaufanie darczyńców do Alivii jako skutecznej i odpowiedzialnej organizacji, która wpływa na zmianę obrazu polskiej onkologii – komentuje Wiśniewski.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.