Wrześniowa lista refundacyjna, w zakresie onkologii, przyniesie zmiany przede wszystkim dla pacjentów chorych na ostrą białaczkę szpikową, ale również dla chorych z płaskonabłonkowym rakiem narządów głowy i szyi.
Pacjenci z ostrą białaczką szpikową
Do refundacji wejdą:
Citarabinum Daunorubicinum, nazwa handlowa: Vyxeos liposomowy, we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji tj. do stosowania u dorosłych w leczeniu nowo rozpoznanej ostrej białaczki szpikowej zależnej od terapii (t-AML) lub ostrej białaczki szpikowej z cechami zależnymi od mielodysplazji (AML-MRC).
Lek został zarejestrowany w sierpniu 2018 roku, zaś od przekazania zlecenia do AOTMiT do wejścia w życie decyzji refundacyjnej minęło 920 dni (2,5 roku).
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
Gemtuzumabum ozogamicinum, nazwa handlowa: Mylotarg. Lek będzie dostępny w ramach programu B.114 Leczenie chorych na białaczkę szpikową. Został zarejestrowany w kwietniu 2018 roku do stosowania w skojarzeniu z daunorubicyną (DNR) i cytarabiną (AraC) w leczeniu pacjentów w wieku 15 lat i starszych z wcześniej nieleczoną ostrą białaczką szpikową z ekspresją antygenu CD-33 (AML) de novo, z wyjątkiem ostrej białaczki promielocytowej (APL). Od przekazania zlecenia do AOTMiT do wejścia w życie decyzji refundacyjnej minęło 946 dni (ponad 2,5 roku).
Gilteritinibum, nazwa handlowa: Xospata, w programie lekowym B.114 Leczenie chorych na białaczkę szpikową. Lek został zarejestrowany w październiku 2019 roku do stosowania w monoterapii nawrotowej lub opornej na leczenie ostrej białaczki szpikowej (AML) z mutacją FLT3 u dorosłych pacjentów. Od przekazania zlecenia do AOTMiT do wejścia w życie decyzji refundacyjnej minęło 535 dni (niecałe 1,5 roku).
Rozszerzone zostaną również wskazania dla: Venetoclaxum, nazwa handlowa: Venclyxto. Lek będzie dostępny w programie lekowym B.114 Leczenie chorych na białaczkę szpikową (ICD-10: C92.0) w pierwszej linii leczenia w skojarzeniu z azacytydyną.
Pacjenci z płaskonabłonkowym rakiem głowy i szyi
Rozszerzenie wskazań refundacyjnych dla molekuł: Pembrolizumab, nazwa handlowa: Keytruda, w ramach istniejącego programu lekowego B.52 „Leczenie płaskonabłonkowego raka narządów głowy i szyi”. Dotychczasowe wskazanie: B.6 „Leczenie niedrobnokomórkowego lub drobnokomórkowego raka płuca” i B.59 „Leczenie chorych na czerniaka skóry lub błon śluzowych”. Rozszerzenie o wnioskowane wskazanie zostało zatwierdzone w listopadzie 2019 roku. Od przekazania zlecenia do AOTMiT do wejścia w życie decyzji refundacyjnej minęło 520 dni (prawie dwa lata).
Wrześniowa lista refundacyjna to duże i długo wyczekiwane zmiany dla pacjentów z ostrą białaczką szpikową. Czekamy na kolejne decyzje, w tym również w zakresie raka: piersi, płuca, prostaty, szpiczaka plazmocytowego oraz przewlekłej białaczki limfocytowej.
W ciągu 2 tygodni opublikujemy nowy poziom wskaźnika Oncoindex (zawierający zmiany od maja 2022 w wytycznych ESMO i refundacji w PL) i będziemy mogli zweryfikować, gdzie jesteśmy w stosunku do międzynarodowych wytycznych.
Źródło: Pex Pharma Sequence, Oncoindex.org