Sierpień: Blisko 150 zgłoszeń w kampanii OnkoUkraina

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W sierpniu po wsparcie informacyjne do Onkofundacji Alivia zgłosiło się 148 uchodźców z Ukrainy. Są to osoby, które wymagają diagnostyki lub leczenia onkologicznego. Aby pomóc im w uzyskaniu świadczeń zdrowotnych w Polsce zrealizowaliśmy 23 tłumaczenia dokumentacji medycznej z języka ukraińskiego na język polski oraz odbyliśmy blisko 90 rozmów telefonicznych. Ponadto stronę kampanii OnkoUkraina, tylko w sierpniu, odwiedziło ponad 1100 osób.

Kampania informacyjna OnkoUkraina wystartowała 6 miesięcy temu, w marcu 2022 roku. Projekt jest skierowany do uchodźców z Ukrainy, rodzin goszczących w Polsce, lekarzy pierwszego kontaktu oraz innych organizacji pozarządowych. Jego celem jest przekazywanie aktualnych i rzetelnych informacji dot. leczenia uchodźców z Ukrainy w Polsce.

Od początku trwania projektu udzieliliśmy wsparcia informacyjnego już ponad 1600 uchodźcom, a stronę internetową kampanii odwiedziło blisko 21 tysięcy osób.

Wśród nich jest chora na przewlekłą białaczkę limfocytową Tetiana, która zbiera pieniądze na dojazdy do szpitala i leki, Olha, która od 12 lat dzielnie walczy z nowotworem układu pokarmowego, Ivan, zmagający się z rakiem żołądka, który co 21 dni musi przyjmować nierefundowany lek oraz walcząca z rakiem szyjki macicy Tetiana, która zbiera środki na leki, transport i mieszkanie.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Zachęcamy do zapoznania się z profilami wszystkich osób i wsparcia ich w walce o powrót do zdrowia.

Patronat honorowy nad kampanią OnkoUkraina objął Rzecznik Praw Pacjenta. 

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.