Kluczowe fakty
Ministra Zdrowia deklaruje spełnienie kolejnego z naszych postulatów w sprawie zmian w programie szczepień przeciw HPV.
Szczepienia będą odbywać się w szkołach od września.
Ministerstwo Zdrowia wysłuchało naszych postulatów i ogłosiło zmiany w programie szczepień przeciw HPV.
Planowane jest m.in. włączenie do programu dzieci od 9 roku życia, uproszczenie zasad realizacji szczepień oraz przeprowadzenie kampanii edukacyjnej dla dzieci, rodziców i nauczycieli.
Od 2025 roku Edukacja Zdrowotna będzie przedmiotem obligatoryjnym w szkołach.
To realizacja naszego postulatu przedstawionego w apelu do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej w styczniu tego roku.
Rozmawialiśmy o najpilniejszych potrzebach pacjentów onkologicznych w tym koordynacji, stanie realizacji KSO i NSO i profilaktyce.
Przekazaliśmy apel w sprawie szczepień przeciw HPV w szkołach.
Porozmawiajmy o HPV
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest przyczyną raka szyjki macicy oraz niektórych nowotworów głowy i szyi. Przed zachorowaniami chronią szczepienia, dlatego w wielu krajach świata, w tym we wszystkich krajach Unii Europejskiej, prowadzone są programy szczepień profilaktycznych skierowane do młodzieży w wieku szkolnym. Niestety w Polsce, w ramach bezpłatnego programu szczepień, do końca 2023 roku, zaszczepiło się jedynie 16% dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.
Dlatego działamy na rzecz zwiększenia świadomości o HPV oraz apelujemy do rządzących o wprowadzenie przedmiotu edukacji zdrowotnej oraz możliwości szczepień przeciw HPV w szkołach.
Aktualności
Jakie działania podejmujemy?
Reprezentujemy pacjentów
Aktywnie uczestniczymy w debacie publicznej w sprawach edukacji, profilaktyki oraz wczesnej diagnostyki nowotworów. Apelujemy do rządzących o wprowadzenie osobnego przedmiotu edukacji zdrowotnej w szkołach oraz działamy na rzecz rozszerzenia programu szczepień przeciw HPV o placówki edukacyjne.
Edukujemy
We współpracy z ekspertami tworzymy treści oparte o aktualną wiedzę medyczną. Z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości HPV zorganizowaliśmy webinar o profilaktyce zakażeń.
Występujemy w mediach
Zależy nam na tym, żeby sprawdzone informacje o profilaktyce onkologicznej były dostępne dla jak najszerszego grona osób, dlatego występujemy w mediach, budując świadomość w kwestii profilaktyki zakażeń HPV.
Działamy wspólnie
Nasz apel o szczepienia przeciwko HPV oraz edukację zdrowotną w szkołach podpisało ponad 30 organizacji pacjentów. Ty również możesz wyrazić swoje poparcie przez podpisanie petycji.
Działania rzecznicze
Podoba Ci się to, co robimy?
Przekaż darowiznę!
Działania rzecznicze
Jesteśmy rzecznikiem osób chorych na nowotwory i występujemy przed ustawodawcami w ich imieniu. W ten sposób dążymy do nakłonienia ustawodawców do wprowadzenia zmian w systemie opieki zdrowotnej, które przyczynią się do poprawy sytuacji polskich pacjentów i zwiększenia skuteczności leczenia nowotworów.