HPV i Edukacja Zdrowotna

Nowotwory HPV-zależne to jedne z nielicznych, które można wyeliminować dzięki szczepieniom. W Polsce codziennie sześć Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a cztery pacjentki umierają z powodu tej choroby, wywoływanej w 95% przypadków przez zakażenie HPV.

Kluczowe fakty

Styczeń 2024
Przekazanie apelu
Przekazanie Ministrze Zdrowia apelu w sprawie szczepień przeciw HPV

 Rozmawialiśmy o najpilniejszych potrzebach pacjentów onkologicznych w tym koordynacji, stanie realizacji KSO i NSO i profilaktyce.

Przekazaliśmy apel w sprawie szczepień przeciw HPV w szkołach.

Maj 2024
Zapowiedź wprowadzenia Edukacji Zdrowotnej
Edukacja Zdrowotna przedmiotem obligatoryjnym

Od 2025 roku Edukacja Zdrowotna będzie przedmiotem obligatoryjnym w szkołach.

To realizacja naszego postulatu przedstawionego w apelu do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej w styczniu tego roku.

Maj 2024
Zmiany w programie szczepień
Aktualizacje w programie szczepień przeciw HPV

Ministerstwo Zdrowia wysłuchało naszych postulatów i ogłosiło zmiany w programie szczepień przeciw HPV.

Planowane jest m.in. włączenie do programu dzieci od 9 roku życia, uproszczenie zasad realizacji szczepień oraz przeprowadzenie kampanii edukacyjnej dla dzieci, rodziców i nauczycieli.

Sierpień 2024
Zapowiedź wprowadzenia szczepień w szkołach
Realizacja naszego postulatu- szczepienia przeciw HPV w szkołach

Ministra Zdrowia ⁦deklaruje spełnienie kolejnego z naszych postulatów w sprawie zmian w programie szczepień przeciw HPV.

Szczepienia będą odbywać się w szkołach od września.

Porozmawiajmy o HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)  jest przyczyną raka szyjki macicy oraz niektórych nowotworów głowy i szyi. Przed zachorowaniami chronią szczepienia, dlatego w wielu krajach świata, w tym we wszystkich krajach Unii Europejskiej, prowadzone są programy szczepień profilaktycznych skierowane do młodzieży w wieku szkolnym. Niestety w Polsce, w ramach bezpłatnego programu szczepień, do końca 2023 roku, zaszczepiło się jedynie 16% dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

Dlatego działamy na rzecz zwiększenia świadomości o HPV oraz apelujemy do rządzących o wprowadzenie przedmiotu edukacji zdrowotnej oraz możliwości szczepień przeciw HPV w szkołach.

Jakie działania podejmujemy?

Reprezentujemy pacjentów

Aktywnie uczestniczymy w debacie publicznej w sprawach edukacji, profilaktyki oraz wczesnej diagnostyki nowotworów. Apelujemy do rządzących o wprowadzenie osobnego przedmiotu edukacji zdrowotnej w szkołach oraz działamy na rzecz rozszerzenia programu szczepień przeciw HPV o placówki edukacyjne.

Edukujemy

We współpracy z ekspertami tworzymy treści oparte o aktualną wiedzę medyczną. Z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości HPV zorganizowaliśmy webinar o profilaktyce zakażeń.

Występujemy w mediach

Zależy nam na tym, żeby sprawdzone informacje o profilaktyce onkologicznej były dostępne dla jak najszerszego grona osób, dlatego występujemy w mediach, budując świadomość w kwestii profilaktyki zakażeń HPV.

Działamy wspólnie

Nasz apel o szczepienia przeciwko HPV oraz edukację zdrowotną w szkołach podpisało ponad 30 organizacji pacjentów. Ty również możesz wyrazić swoje poparcie przez podpisanie petycji.

Działania rzecznicze

Podoba Ci się to, co robimy?
Przekaż darowiznę!

Działania rzecznicze

Jesteśmy rzecznikiem osób chorych na nowotwory i występujemy przed ustawodawcami w ich imieniu. W ten sposób dążymy do nakłonienia ustawodawców do wprowadzenia zmian w systemie opieki zdrowotnej, które przyczynią się do poprawy sytuacji polskich pacjentów i zwiększenia skuteczności leczenia nowotworów.

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.