Badaj piersi – to naprawdę jest proste!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Samobadanie powinno stać się nawykiem każdej kobiety już po 20 urodzinach. Warto wykonywać je regularnie, co miesiąc, do końca życia! Najlepiej robić je między szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Idealnie byłoby robić je zawsze tego samego dnia. Po menopauzie samobadanie można wykonywać raz w miesiącu, np. w pierwszą sobotę.

Samobadanie nie jest skomplikowane i zajmuje tylko parę minut.

Jak zrobić samobadanie piersi?

1. Stań przed lustrem, i przyjrzyj się swoim piersiom.

Zwróć uwagę na następujące symptomy: 

  • zmiana kształtu i/lub symetrii piersi
  • zmiana barwy skóry, zaczerwienienie skóry
  • wciągnięta brodawka
  • ściśnij brodawki i sprawdź czy nie wycieka z nich wydzielina




Obserwacji dokonaj w trzech pozycjach: 

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

  • opuść ręce swobodnie wzdłuż ciała
  • ugnij ręce w łokciach i załóż za głowę
  • oprzyj ręce mocno na biodrach (tak, by napiąć mięśnie klatki piersiowej)
2. Pod prysznicem, gdy skóra jest namydlona, zbadaj każdą z piersi, szukając wszelkich zmian, zgrubień lub guzków.
Załóż prawą rękę za głowę, a lewą dłonią - trzema środkowymi palcami przesuwaj ruchami okrężnymi po skórze prawej piersi:
  • od środka piersi na zewnątrz, ruchami okrężnymi
  • z góry na dół, i z dołu do góry przez całą pierś
  • promieniście, od środka piersi na zewnątrz




Nie zapomnij o pachach! Kontroluj, czy węzły chłonne  nie są powiększone, czy nie ma wyczuwalnych zgrubień.

Zmień rękę i wykonaj badanie piersi lewej. 

3. Powtórz krok 2 leżąc na plecach.

Nie martw się na zapas

Choć należy zaufać swoim odczuciom, nie warto wyciągać pochopnych wniosków. Nie każdy guzek w piersi to nowotwór, około 80% zmian to zmiany łagodne! Jednak każdą zmianę, która budzi niepokój, należy możliwie szybko skonsultować z lekarzem, np. rodzinnym, ginekologiem lub ze specjalistą z centrum chorób piersi.

Badaj się, by ze spokojem spojrzeć w lustro. Nie żyj w niepewności. Bądź pewna, że jesteś zdrowa!

Autor: Fundacja Onkologiczna Alivia

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.