Objawy raka piersi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Do czynników ryzyka należy m.in. wczesny wiek pierwszej miesiączki, późna menopauza, bezdzietność, otyłość i obciążenie genetyczne. Jak rozpoznać ten nowotwór?

Jakie są objawy raka piersi?

Jeśli zauważysz, któryś z poniższych objawów, zgłoś się do lekarza. Mogą to być objawy rozwijającego się nowotworu piersi.

  • wyczuwalny guzek w miąższu piersi;
  • zmiana wielkości, kształtu lub konturu piersi;
  • asymetria piersi;
  • zmiana wyglądu brodawki sutkowej, np. wciągnięcie, owrzodzenie, wyciek (szczególnie krwisty), zmiany skórne wokół brodawki;
  • zmiany skórne, np. stwardnienie, zgrubienie, zaciągnięcie skóry, owrzodzenie, rumień, „skórka pomarańczy”;
  • cechy zapalenia, np. zaczerwienienie, zwiększona temperatura, obrzęk, bolesność;
  • powiększenie węzłów chłonnych pachowych.

Jak rozpoznaje się raka piersi?

W celu zdiagnozowania raka piersi wykonuje się następujące badania:

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

  • badanie palpacyjne przeprowadzane przez lekarza;
  • mammografia – podstawowa metoda diagnostyki zmian w piersiach;
  • USG – pozwala na odróżnienie zmian torbielowatych od litych, określenie lokalizacji zmiany, wielkości i charakteru;
  • rezonans magnetyczny – stosowany w wybranych sytuacjach, np. przy podejrzeniu wznowy raka w miejscu wszczepienia implantu;
  • PET-CT – stosowany w przypadku niejednoznacznych wyników innych badań;
  • badanie histologiczne (biopsja gruboigłowa, biopsja mammotomiczna, badanie wycinka lub całego guza) – badanie mikroskopowe, jedyna metoda pozwalająca na uzyskanie pewnej diagnozy.

Przeczytaj też o leczeniu celowanym raka piersi: prostowraka.pl/rak-piersi


Autor: Fundacja Onkologiczna Alivia


Źródło: Marcin Śniadecki „Kryteria rozpoznawania i wczesne objawy chorób nowotworowych”, Via Medica, Gdańsk 2015.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Załóż zbiórkę!

Onkozbiórka

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.

Zbierz środki na leczenie!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.