Objawy raka piersi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Do czynników ryzyka należy m.in. wczesny wiek pierwszej miesiączki, późna menopauza, bezdzietność, otyłość i obciążenie genetyczne. Jak rozpoznać ten nowotwór?

Jakie są objawy raka piersi?

Jeśli zauważysz, któryś z poniższych objawów, zgłoś się do lekarza. Mogą to być objawy rozwijającego się nowotworu piersi.

 • wyczuwalny guzek w miąższu piersi;
 • zmiana wielkości, kształtu lub konturu piersi;
 • asymetria piersi;
 • zmiana wyglądu brodawki sutkowej, np. wciągnięcie, owrzodzenie, wyciek (szczególnie krwisty), zmiany skórne wokół brodawki;
 • zmiany skórne, np. stwardnienie, zgrubienie, zaciągnięcie skóry, owrzodzenie, rumień, „skórka pomarańczy”;
 • cechy zapalenia, np. zaczerwienienie, zwiększona temperatura, obrzęk, bolesność;
 • powiększenie węzłów chłonnych pachowych.

Jak rozpoznaje się raka piersi?

W celu zdiagnozowania raka piersi wykonuje się następujące badania:

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

 • badanie palpacyjne przeprowadzane przez lekarza;
 • mammografia – podstawowa metoda diagnostyki zmian w piersiach;
 • USG – pozwala na odróżnienie zmian torbielowatych od litych, określenie lokalizacji zmiany, wielkości i charakteru;
 • rezonans magnetyczny – stosowany w wybranych sytuacjach, np. przy podejrzeniu wznowy raka w miejscu wszczepienia implantu;
 • PET-CT – stosowany w przypadku niejednoznacznych wyników innych badań;
 • badanie histologiczne (biopsja gruboigłowa, biopsja mammotomiczna, badanie wycinka lub całego guza) – badanie mikroskopowe, jedyna metoda pozwalająca na uzyskanie pewnej diagnozy.

Przeczytaj też o leczeniu celowanym raka piersi: prostowraka.pl/rak-piersi

Autor: Fundacja Onkologiczna Alivia

Źródło: Marcin Śniadecki „Kryteria rozpoznawania i wczesne objawy chorób nowotworowych”, Via Medica, Gdańsk 2015.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.