Durwalumab poprawia przeżycie w ograniczonym stadium drobnokomórkowego raka płuca – doniesienia ASCO ‘24

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Wstępne wyniki badania ADRIATIC, zaprezentowane na sesji plenarnej podczas dorocznego spotkania ASCO w 2024 roku, wykazały, że leczenie łączone z użyciem durwalumabu jest związane z istotnymi statystycznie i klinicznie poprawami w zakresie przeżycia w porównaniu do placebo u pacjentów z ograniczonym stadium drobnokomórkowego raka płuca (LS-SCLC). Jest to pierwsze badanie fazy 3, które pokazuje korzyści z immunoterapii w tej grupie pacjentów, co może uczynić durwalumab pierwszą nową opcją terapeutyczną dla tej populacji od kilku dekad.

Główne wyniki badania

  • Mediana całkowitego przeżycia (OS) wynosiła 55,9 miesiąca dla durwalumabu w porównaniu do 33,4 miesiąca dla placebo.
  • Mediana przeżycia bez progresji choroby (PFS) wynosiła 16,6 miesiąca dla durwalumabu w porównaniu do 9,2 miesiąca dla placebo.

Dr David R. Spigel z Sarah Cannon Research Institute, główny autor badania, podkreślił, że jest to pierwsze badanie pokazujące korzyści z immunoterapii u pacjentów z wczesnym, ograniczonym stadium drobnokomórkowego raka płuca.

Szczegóły badania

Badanie ADRIATIC jest wieloośrodkowym, randomizowanym badaniem, które przypisało pacjentów, którzy nie doświadczyli progresji po skojarzonej chemioradioterapii, do jednej z trzech grup:

  1. Durwalumab plus placebo, a następnie durwalumab.
  2. Durwalumab plus tremelimumab, a następnie durwalumab.
  3. Placebo plus placebo, a następnie placebo.

Przedstawione wyniki dotyczą porównania ramienia durwalumab (264 pacjentów) z grupą kontrolną placebo (266 pacjentów). Wyniki z ramienia durwalumab plus tremelimumab pozostają niewidoczne i będą dostępne po końcowej analizie.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Dr Lauren Averett Byers z MD Anderson Cancer Center, omówiła wyniki, nazywając je „ogromnym krokiem naprzód” dla pacjentów z LS-SCLC, zauważając, że mogą one ustanowić nowy standard opieki po raz pierwszy od 40 lat. Zwróciła uwagę na znaczące wydłużenie przeżycia o prawie 2 lata (22 miesiące) dla grupy leczonej w porównaniu z placebo, co jest „skokiem naprzód” w porównaniu do wyników uzyskiwanych u pacjentów z rozsianym SCLC, którzy otrzymują immunoterapię z chemioterapią.

Profil bezpieczeństwa

Leczenie było dobrze tolerowane, a działania niepożądane były zgodne z wcześniej ustalonym profilem bezpieczeństwa immunoterapii. Najczęściej występujące działania niepożądane obejmowały zapalenie płuc związane z radioterapią oraz immunologiczne działania niepożądane, takie jak zapalenie płuc związane z durwalumabem, które nie były nietypowe pod względem częstości, rozmieszczenia lub nasilenia w porównaniu z innymi badaniami immunoterapii w NSCLC lub SCLC.

Znaczenie wyników

Ze względu na brak postępu w leczenie mające na celu wyleczenie dla tej populacji, te wyniki pośrednie stanowią, jak określiła to Dr. Byers, „przełom” dla choroby trudnej do leczenia. Drobnokomórkowy rak płuca (SCLC) charakteryzuje się znacznym postępem choroby i opornością na leczenie, nawet u pacjentów, którzy początkowo dobrze reagują na leczenie. Mimo że LS-SCLC stanowi tylko około jedną trzecią nowych przypadków SCLC, to przypadki te są trudne do leczenia, a prognozy są złe, nawet przy agresywnej terapii chemioradiacyjnej.

Przyszłe kierunki badań

Badanie ADRIATIC otwiera drzwi do dalszych badań nad personalizacją leczenia i poszukiwaniem nowych celów terapeutycznych. Historycznie, SCLC było traktowane jako jednolita choroba, ale obecnie wiadomo, że istnieją różne podtypy, co podkreśla konieczność dostosowania leczenia do indywidualnego profilu choroby pacjenta. Nowe cele terapeutyczne obejmują koniugaty przeciwciało-lek, terapie komórkowe (np. terapie CAR T) oraz radioligandy. Trwają również badania nad kombinacjami immunoterapii i innymi nowatorskimi podejściami.

Wyniki badania ADRIATIC mogą również mieć wpływ na leczenie innych rzadkich nowotworów drobnokomórkowych poza płucami, takich jak drobnokomórkowy rak pęcherza moczowego lub szyjki macicy. W międzyczasie opcje terapeutyczne dla LS-SCLC prawdopodobnie będą się rozwijać w ciągu najbliższych 1-3 lat, o czym świadczy liczba trwających badań klinicznych, takich jak faza 3 badania KEYLYNK-013 czy faza 2/3 badania NRG-LU005.

Dr Byers podsumowała, że „sukces ADRIATIC był długo oczekiwany,” ale obecnie znajdujemy się na punkcie zwrotnym, gdzie w najbliższych latach możemy spodziewać się szybszego postępu w leczeniu pacjentów z SCLC.

Autorka: Magdalena Bojko 

Źródło: 

https://dailynews.ascopubs.org/do/interim-adriatic-results-durvalumab-improves-survival-limited-stage-small-cell-lung

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.