FDA zatwierdziło pertuzumab w leczeniu raka piersi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Szwajcarski koncern farmaceutyczny Roche rozszerza swoje portfolio o nowy i obiecujący sposób leczenia raka piersi. Genentech – będący spółką zależną grupy Roche – ogłosił, że FDA pozytywnie zaopiniowała pertuzumab, dając tym samym nowe oręże w postaci terapii skojarzonej do walki z rakiem piersi o statusie HER2-dodatnim. Zgodnie z zapowiedzią rzecznika prasowego firmy Genentech lek będzie sprzedawany pod nazwą Perjeta, a miesięczna kuracja ma kosztować 5 900 dolarów miesięcznie (około 71 000 dolarów rocznie).

Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że dodanie przeciwciała monoklonalnego pertuzumabu do schematu terapii trastuzumab (Herceptyna) plus chemioterapeutyk wydłuża wskaźnik przeżycia wolny od progresji choroby o 6,1 miesiąca; mediana PFS 18,5 miesiąca wobec 12,4 miesiąca w grupie pacjentów poddawanych terapii standardowej (herceptyna plus chemioterapeutyk). Nowy lek będzie dostępny dla pacjentów w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Zatwierdzenie pertuzumabu przez FDA jest szczególnie ważne z kilku powodów. Po pierwsze pokazuje, że lepsze poznanie zagadnień dotyczących terapii celowanej pozwala na przedłużenie życia nawet w przypadku osób w zaawansowanym stadium choroby. Pertuzumab, choć nie zaimponował podczas stosowania w monoterapii, swoją skuteczność pokazał dopiero w połączeniu z herceptyną. Należy także pamiętać, że istnieje kilka podtypów raka piersi, a około jedna czwarta chorych jest dotknięta nowotworem HER2-dodatnim. Nadanie przez FDA statusu Priority Review wnioskowi o rejestrację pertuzumabu pokazuje, że amerykańska agencja jest skłonna przyspieszyć procedurę rejestracyjną w przypadku leków do walki z rakiem, który wykazuje nadekspresję receptora HER2. Zatwierdzenie pertuzumabu zwiększa również szansę na pozytywne zaopiniowanie przez FDA innego nowego leku, T-DM1 – tzw. „uzbrojonego przeciwciała (Roche/ImmunoGen) – cechującego się rewelacyjnymi wręcz wskaźnikami czasu wolnego od progresji na etapie późnych badań klinicznych.

Ale czy wraz z herceptyną przynoszącą blisko 6 miliardów dolarów przychodów rocznie (koszt kuracji wynosi 4 500 dolarów miesięcznie, czyli 54 000 dolarów rocznie), nie pojawi się kolejna porcja dyskusji dotycząca na ile będą mogli sobie pozwolić podatnicy? „U większości pacjentów oba leki, Perjeta i Herceptyna, będą podawane aż do czasu nawrotu choroby”, zauważa rzecznik, „czyli przez około 18 miesięcy. Szacunkowy koszt leczenia preparatami Perjeta i Herceptyna w czasie 18 miesięcy wyniesie około 188 000 dolarów.” Szacuje się, że maksymalna sprzedaż pertuzumabu będzie w granicach od 600 milionów do ponad miliarda dolarów rocznie.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

„Bazując na sposobie działania obu leków, stosowanie terapii skojarzonej tymi preparatami wraz z chemioterapią może przedłużyć czas do wystąpienia nawrotu choroby względem chorych leczonych tylko herceptyną i chemioterapią” stwierdził Hal Barron, dyrektor ds. medycznych w firmie Genentech. „Cieszymy się, że poniesione przez nas wysiłki dotyczące badania receptora HER2 przekładają się na inne aspekty medycyny spersonalizowanej”.

Dowiedz się więcej o leczeniu celowanym raka piersi: prostowraka.pl/rak-piersi/

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.