Jestem przekonana, że wszyscy uwielbiają herbatę. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na to, jaką herbatę pijemy: ciepłą, gorącą, letnią czy zimną. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż, najnowsze badania potwierdziły, że gorąca herbata zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową przełyku.
Według statystyk przeprowadzonych przez American Cancer Society, w 2019 roku będzie aż 17 650 nowych przypadków zachorowalności na nowotwór przełyku a ponad 16 000 osób umrze z tego powodu. Jednocześnie American Cancer Society podkreśla, że około 20% osób cierpiących na nowotwór przełyku jest w stanie przeżyć jeszcze 5 lat po postawieniu diagnozy.
Poza spożywaniem gorącej herbaty, występują również inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowalności na nowotwór przełyku. Zalicza się do nich między innymi: wiek (powyżej 55 lat), płeć (choroba atakuje zazwyczaj mężczyzn), refluks żołądkowo-przełykowy, dieta bogata w przetworzone mięso oraz zbyt niska zawartość owoców i warzyw. Niektórzy uczeni uważają, że regularne picie bardzo gorących płynów może również zwiększać ryzyko nowotworu przełyku, także nie tylko sama gorąca herbata jest niewskazana.
Spożywanie gorącej herbaty może zwiększyć ryzyko zachorowalności na nowotwór przełyku aż o 90%.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
Dr. Farhad Islami i jego współpracownicy wykorzystali dane dotyczące ponad 50 000 osób, które brały udział w badaniu Golestan Cohort Study – „populacyjne badanie prospektywne”. Przedział wiekowy badanych to 45 – 70 lat na początku badania. Naukowcy obserwowali ich przez ponad 10 lat w latach 2004 – 2017. Rejestrowali dane na temat nawyków, zdrowia, zwyczajów picia herbaty oraz statusu społeczno-ekonomicznego. Okazało się, że w tym czasie u 317 osób rozwinął się nowotwór przełyku.
Używając słowa „gorąca” należy zadać pytanie, co to znaczy i jaka jest zatem bezpieczna temperatura do spożywania herbaty?
Otóż u osób, które sięgały po herbatę cieplejszą niż 60 st. Celsjusza i pili więcej niż dwie duże filiżanki naparu, występowało o 90% większe ryzyko zachorowalności na nowotwór przełyku niż u tych osób, które piły chłodniejszą herbatę i zdecydowanie mniejsze ilości. Jak się okazuje, sama częstotliwość spożywania herbaty oraz jej temperatura wystarczyły aby zwiększyło się ryzyko zachorowalności na nowotwór przełyku.
Podsumowując, należy zwrócić uwagę na to, iż nowotwór przełyku jest ósmym najczęściej spodziewanym nowotworem występującym na świecie.
Zanim jednak wszyscy zdecydują się na wyeliminowanie herbaty ze swojego życia pamiętajmy, że herbata ma również bardzo dużo dobrych i zdrowych właściwości ale wszystko rzecz jasna należy stosować z umiarem.
Autor: Agata Ernst
- www.medicalnewstoday.com/articles/324771.php
- Jan Gawęcki „Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu”.
- Jan Gawęcki, Marian Grzymisławski „ Żywienie człowieka zdrowego i chorego”.