Gorąca herbata zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór przełyku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Jestem przekonana, że wszyscy uwielbiają herbatę. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na to, jaką herbatę pijemy: ciepłą, gorącą, letnią czy zimną. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż, najnowsze badania potwierdziły, że gorąca herbata zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową przełyku.

Według statystyk przeprowadzonych przez American Cancer Society, w 2019 roku będzie aż 17 650 nowych przypadków zachorowalności na nowotwór przełyku a ponad 16 000 osób umrze z tego powodu. Jednocześnie American Cancer Society podkreśla, że około 20% osób cierpiących na nowotwór przełyku jest w stanie przeżyć jeszcze 5 lat po postawieniu diagnozy.

Poza spożywaniem gorącej herbaty, występują również inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowalności na nowotwór przełyku. Zalicza się do nich między innymi: wiek (powyżej 55 lat), płeć (choroba atakuje zazwyczaj mężczyzn), refluks żołądkowo-przełykowy, dieta bogata w przetworzone mięso oraz zbyt niska zawartość owoców i warzyw. Niektórzy uczeni uważają, że regularne picie bardzo gorących płynów może również zwiększać ryzyko nowotworu przełyku, także nie tylko sama gorąca herbata jest niewskazana.

Spożywanie gorącej herbaty może zwiększyć ryzyko zachorowalności na nowotwór przełyku aż o 90%.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Dr. Farhad Islami i jego współpracownicy wykorzystali dane dotyczące ponad 50 000 osób, które brały udział w badaniu Golestan Cohort Study – „populacyjne badanie prospektywne”. Przedział wiekowy badanych to 45 – 70 lat na początku badania. Naukowcy obserwowali ich przez ponad 10 lat w latach 2004 – 2017. Rejestrowali dane na temat nawyków, zdrowia, zwyczajów picia herbaty oraz statusu społeczno-ekonomicznego. Okazało się, że w tym czasie u 317 osób rozwinął się nowotwór przełyku.

Używając słowa „gorąca” należy zadać pytanie, co to znaczy i jaka jest zatem bezpieczna temperatura do spożywania herbaty?

Otóż u osób, które sięgały po herbatę cieplejszą niż 60 st. Celsjusza i pili więcej niż dwie duże filiżanki naparu, występowało o 90% większe ryzyko zachorowalności na nowotwór przełyku niż u tych osób, które piły chłodniejszą herbatę i zdecydowanie mniejsze ilości. Jak się okazuje, sama częstotliwość spożywania herbaty oraz jej temperatura wystarczyły aby zwiększyło się ryzyko zachorowalności na nowotwór przełyku.

Podsumowując, należy zwrócić uwagę na to, iż nowotwór przełyku jest ósmym najczęściej spodziewanym nowotworem występującym na świecie.

Zanim jednak wszyscy zdecydują się na wyeliminowanie herbaty ze swojego życia pamiętajmy, że herbata ma również bardzo dużo dobrych i zdrowych właściwości ale wszystko rzecz jasna należy stosować z umiarem.

Autor: Agata Ernst

Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.