Hospicja i lekarze medycyny paliatywnej – jak ich znaleźć?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W dniu 17 listopada 2022 r. w czasie konferencji w biurze Rzecznika Praw Pacjenta zaprezentowano nowe narzędzie, które wesprze pacjentów i ich bliskich oraz lekarzy medycyny rodzinnej w znalezieniu właściwej opieki. 

Opieka paliatywna stanowi dział medycyny, który zajmuje się leczeniem oraz opieką nad osobami nieuleczalnie chorymi. Celem leczenia paliatywnego jest poprawa jakości życia pacjenta, między innymi poprzez łagodzenie objawów jego choroby.

Niestety dostęp do informacji, gdzie i jak można korzystać z tej formy opieki był do tej pory niewystarczający. 

Potwierdziły to wyniki badania przeprowadzonego w okresie od 2020 do 2021 roku, w którym wzięło udział 755 lekarzy POZ i 102 lekarzy medycyny paliatywnej. Badanie oceniło jakość współpracy pomiędzy specjalistami medycyny rodzinnej i medycyny paliatywnej. Średnio jakość współpracy została oceniona na:

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

• 4/10 przez lekarzy POZ;

• 3.8/10 przez lekarzy medycyny paliatywnej.

Badanie ujawniło, że wiedza na temat dostępu do różnych rodzajów opieki paliatywnej wśród lekarzy medycyny rodzinnej jest niewystarczająca. Wpływa to na możliwość kierowania pacjentów do wybranych form opieki. Główne zastrzeżenia związane są także z brakiem wymiany informacji między zespołem domowej opieki paliatywnej lub poradnią medycyny paliatywnej, a podstawową opieką zdrowotną.

Dlatego w ramach wspólnego projektu Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej powstała wyszukiwarka opiekapaliatywna.info .





Przy pomocy serwisu opiekapaliatywna.info można wyszukiwać:

  • najbliższe jednostki opieki paliatywnej po nazwie miejscowości lub geolokalizacji,
  • pobliskie (alternatywne) placówki, np. w odległości do 40 km od miejsca zamieszkania pacjenta,
  • dane kontaktowe dotyczące poszczególnych placówek.




Dodatkowo, dostępne będą dane konsultantów wojewódzkich w dziedzinie medycyny paliatywnej oraz przydatne materiały informacyjne dla lekarzy medycy rodzinnej oraz pacjentów i ich rodzin.

Głównym celem projektu jest poprawa dostępu do informacji dla lekarzy medycyny rodzinnej oraz pacjentów i ich bliskich, co ma przełożyć się na podwyższenie jakości opieki nad pacjentami. Celem jest również wzrost świadomości o tym, czym jest opieka paliatywna i jakie jej formy są dostępne w Polsce.

Autor: Onkofundacja Alivia

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.