Diagnoza onkologiczna to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, z jakimi można się zmierzyć – to moment kryzysu. Wprowadza do naszego życia poczucie zagrożenia i niepewność dalszego losu. Z tych niepokojów rodzi się lęk, strach, przygnębienie oraz smutek. Już od pierwszych chwil, życie po diagnozie trzeba ułożyć na nowo. Dotyczy to zarówno sytuacji chorego, jak i jego bliskich.
Dlaczego powstała kampania „Tylko Dwa Słowa”?
Kampania „Tylko Dwa Słowa” powstała z myślą o osobach dotkniętych chorobą nowotworową i ich bliskich. To wyjątkowa inicjatywa, która łączy wsparcie emocjonalne z szerzeniem wiedzy o nowoczesnych metodach leczenia raka. Zaangażowane w realizację kampanii organizacje pacjentów, chcą zwrócić uwagę na towarzyszące emocje oraz dające otuchę słowa, a także uświadamiać, że osiągnięcia współczesnej medycyny zmieniają sposób podejścia do nowotworów. Dziś wiemy, że nowotwór nie jest schorzeniem jedynie narządu, a jest grupą różnych chorób o wyjątkowej charakterystyce i cechach molekularnych.
Siła prostych słów
Co powiedzieć osobie chorej na nowotwór? Z takim pytaniem musiała zmierzyć się ponad połowa z nas, gdy bliska osoba usłyszała diagnozę: rak. W tej trudnej sytuacji zazwyczaj towarzyszy nam bezradność, a jednocześnie czujemy odpowiedzialność za losy chorego. Pragniemy wyrazić słowa wsparcia, ale też staramy się znaleźć rozwiązanie dotykającej naszego znajomego lub członka rodziny tragedii. Zastanawiamy się, jak dobrać właściwe słowa oraz co zrobić, aby realnie pomóc.
Dzięki rozwojowi diagnostyki molekularnej możemy precyzyjnie dobrać terapie celowane, które nie tylko zwiększają komfort życia pacjenta, ale też dają szansę na wygranie walki z chorobą. Pomimo to, rak wciąż wzbudza wiele negatywnych emocji i dotknięci nim pacjenci potrzebują naszego wsparcia. Odpowiednio dobrane słowa, takie jak: „kocham Cię”, „jestem obok”, czy „diagnostyka molekularna” i „medycyna personalizowana”, mają ogromną moc. Dają nadzieję i określają drogę.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
Jak więc rozmawiać z chorym na nowotwór, a czego lepiej nie mówić? W jaki sposób okazać nasze wsparcie i pomoc? Co czują chorzy i czego potrzebują? Między innymi na te pytania, udzielą odpowiedzi eksperci oraz ambasadorzy kampanii – osoby, które na co dzień pracują z chorymi onkologicznie, same przebyły nowotwór lub bliskie im osoby zmagały się z chorobą nowotworową.
Dla pacjentów i bliskich
Na stronie kampanii dostępne są materiały edukacyjne, artykuły, raporty oraz podcasty, które pomagają zrozumieć, czym jest diagnostyka molekularna i medycyna personalizowana oraz dają wskazówki dotyczące wsparcia emocjonalnego. Autentyczne historie zmagań z nowotworem ambasadorów kampanii, przybliżą nas do zrozumienia potrzeb i uczuć, które towarzyszą pacjentom onkologicznym i osobom z ich najbliższego otoczenia.
Kampania „Tylko Dwa Słowa” przypomina nam, że każdy z nas może stać się wsparciem w tym trudnym okresie – czasem wystarczą tylko dwa słowa.
Ambasadorzy kampanii: Krystyna Kofta, Karolina Nowakowska, Oliwia Bieniuk, Jarosław Bieniuk, Artur Barciś.
Partnerzy społeczni kampanii: Fundacja „Gwiazda Nadziei”, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Onkologiczna Nadzieja, Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma, Fundacja Życie z Rakiem oraz Alivia Onkofundacja.
Patronami honorowymi kampanii są: Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem oraz Stowarzyszenie Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej.
Mecenas kampanii: Roche Polska, AstraZeneca.
Dowiedz się więcej na stronie kampanii www.tylkodwaslowa.pl.