Nowości w diagnostyce raka prostaty

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Badanie ekspresji genów progresji cyklu komórkowego (CPP) może być pomocne w diagnozowaniu i lepszym leczeniu raka prostaty, piersi, mózgu i płuc.

Rak prostaty jest najczęściej występującym rodzajem raka u mężczyzn. Rozwój tej choroby może być bardzo różny i przewidzenie, który rak jest złośliwy, a który bardziej łagodny bywa trudne do określenia. Dokładne określenie statusu choroby jest podstawą wyboru koniecznego zakresu leczenia, ponieważ zbyt radykalne wycięcie może być przyczyną impotencji, nietrzymania moczu lub zakażeń.

Obecnie prognozy oparte są na systemie klasyfikacji Gleason (Gleason score) oraz specyficznego antygenu gruczołu krokowego (prostate-specific antigen (PSA)), jednak obie metody nie są dość wiarygodne i dokładne. Wyniki opublikowane w the Lancet Oncology Journal w tym miesiącu ukazały, że znaleziono nowe markery, które mogłyby znacznie poprawić dokładność badań. Badanie retrospektywne przeprowadzone na  700 mężczyznach z diagnozą raka prostaty sprawdzało ekspresję 31 genów progresji cyklu komórkowego (cell cycle progression – CPP), żeby określić czy są to dobre wskaźniki ryzyka rozwoju nowotworu złośliwego. Geny CPP to grupa genów znajdująca się w szybko dzielących się komórkach i wiadomo już, że określenie genu CPP jest pomocnym narzędziem prognoz raka piersi, mózgu i płuc. Powyższe badania wykazały, że CPP było najlepszym narzędziem i najdokładniejszym wskaźnikiem długości życia pacjentów zarówno po radykalnej prostatektomii, jak i grupy inaczej prowadzonej. Wyniki badań sugerują, że CPP może być pomocne w połączeniu z obecnie stosowanymi  metodami diagnostyki, aby lepiej dostosować leczenie raka prostaty do poszczególnych pacjentów. Jeżeli badania nad metodą będą kontynuowane jest nadzieja, że metoda ta potwierdzi u pacjentów z agresywną odmianą raka konieczność zastosowania radykalnego leczenia, a u pacjentów z łagodniejszą odmianą wykluczy operacje.

Źródła:

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.