FDG PET/TK w diagnostyce progresji raka jelita grubego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ocena zdrowia pacjentów z nawrotem lub podejrzeniem nawrotu raka jelita grubego może być wykonana za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) przy użyciu 18-fluorodeoksyglukozy (znacznik FDG). PET i TK (tomografia komputerowa) są metodami uzupełniającymi się i dlatego warto używać obu, gdy tylko jest to możliwe.

FDG-PET/TK jest wskazany do przeprowadzania wstępnych badań diagnostycznych przerzutów lub badań zdiagnozowanych już przerzutów zakwalifikowanych jako operacyjne. FDG-PET/TK zaleca się do odróżniania zmian pooperacyjnych od przerzutów, odróżniania zmian łagodnych od złośliwych oraz oceny pacjentów z wrastającą liczbą markerów bez określonego powodu.

Zastosowanie powyższej metody zmniejsza koszty leczenia poprzez szczegółowe określenie, którzy pacjenci odniosą korzyści z operacji. Połączenie obu metod stworzyło bardziej dokładne narzędzie badań, dzięki czemu możliwa jest bardziej szczegółowa analiza, a co za tym idzie, lepsza opieka.

na podstawie:
FDG PET and PET/CT for Colorectal Cancer Delbeke D, Martin WH. Department of Radiology and Radiological Sciences, Vanderbilt University Medical Center, Nashville, TN, USA, Methods Mol Biol. 2011;727:77-103

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.