FDG PET/TK w diagnostyce progresji raka jelita grubego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ocena zdrowia pacjentów z nawrotem lub podejrzeniem nawrotu raka jelita grubego może być wykonana za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) przy użyciu 18-fluorodeoksyglukozy (znacznik FDG). PET i TK (tomografia komputerowa) są metodami uzupełniającymi się i dlatego warto używać obu, gdy tylko jest to możliwe.

FDG-PET/TK jest wskazany do przeprowadzania wstępnych badań diagnostycznych przerzutów lub badań zdiagnozowanych już przerzutów zakwalifikowanych jako operacyjne. FDG-PET/TK zaleca się do odróżniania zmian pooperacyjnych od przerzutów, odróżniania zmian łagodnych od złośliwych oraz oceny pacjentów z wrastającą liczbą markerów bez określonego powodu.

Zastosowanie powyższej metody zmniejsza koszty leczenia poprzez szczegółowe określenie, którzy pacjenci odniosą korzyści z operacji. Połączenie obu metod stworzyło bardziej dokładne narzędzie badań, dzięki czemu możliwa jest bardziej szczegółowa analiza, a co za tym idzie, lepsza opieka.

na podstawie:
FDG PET and PET/CT for Colorectal Cancer Delbeke D, Martin WH. Department of Radiology and Radiological Sciences, Vanderbilt University Medical Center, Nashville, TN, USA, Methods Mol Biol. 2011;727:77-103

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

 

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.