Nowotwór – prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Czy warto zdecydować się na dodatkową polisę?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Analizując oferty firm ubezpieczeniowych, można się przekonać, że niemal każda proponuje takie rozwiązania jak ubezpieczenie od nowotworu. Ma ono zapewnić dodatkowe wsparcie finansowe w przypadku, gdy osoba, która je wykupiła, nagle zachorowała. Czy warto się na to zdecydować? Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek zdiagnozowania raka?

Pomoc dla chorych na raka w ramach ubezpieczenia ZUS

Osoby pracujące objęte obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym ZUS w przypadku zdiagnozowania choroby nowotworowej mogą liczyć na określone wsparcie finansowe. To przede wszystkim:

  • świadczenie za czas niezdolności do pracy,
  • zasiłek chorobowy,
  • świadczenie rehabilitacyjne,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy lub szkoleniowa.




Dla wielu pacjentów tego typu formy wsparcia to duża pomoc, gdy z uwagi na swój stan zdrowia nie pracują. Dzięki temu mogą uniknąć poważnych problemów finansowych. W ramach ubezpieczenia ZUS chory może otrzymać pomoc medyczną, która obejmuje:

  • wizyty u lekarza pierwszego kontaktu,
  • badania,
  • hospitalizację,
  • leczenie szpitalne lub profilaktykę.




Jednak dodatkowe, prywatne ubezpieczenie na wypadek raka to rozwiązanie, które wciąż zyskuje na popularności. Można znaleźć je w ofercie wielu znanych firm ubezpieczeniowych, niekiedy do wyboru jest kilka różnych wariantów. Wynika to m.in. z tego, że nie każdy chce lub może sobie pozwolić na długie oczekiwanie na termin swojej wizyty w ramach NFZ. Alternatywą dla korzystania z prywatnej, a więc płatnej pomocy lekarskiej jest wykupienie dodatkowego, specjalnego ubezpieczenia dającego możliwość np. szybszej konsultacji ze specjalistą.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Ubezpieczenie prywatne – standardowa polisa na życie

Podstawą oferty ubezpieczycieli jest standardowa polisa na życie, która kosztuje średnio kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Każdy pacjent samodzielnie określa, jak dużą składkę chce płacić – im wyższa, tym szerszy zakres świadczeń, które mu przysługują. Poza podstawową opieką skupiającą się na pomocy lekarza POZ można liczyć też m.in. na:

  • badania laboratoryjne i diagnostyczne,
  • konsultacje lekarzy specjalistów bez skierowań,
  • zabiegi ambulatoryjne,
  • domowe wizyty lekarskie oraz pielęgniarskie,
  • rehabilitację po urazach.




Każda firma ubezpieczeniowa określa maksymalny wiek, w jakim może być osoba planująca wykupienie polisy. Choć takie podstawowe ubezpieczenie często jest ułatwieniem i dużym udogodnieniem w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, przy zdiagnozowaniu poważniejszej choroby może okazać się niewystarczające.

Dodatkowe ubezpieczenie onkologiczne – jak działa?

Ubezpieczenie na wypadek choroby nowotworowej może być dostępne w formie osobnej polisy lub pakietu, który rozszerza tę podstawową (to zależy od firmy). Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie finansowego wsparcia osobie, u której zdiagnozowano raka. Jednak zanim pacjent podpisze umowę z ubezpieczycielem, musi zadbać o kilka formalności. Najważniejsza jest ankieta medyczna – wypełniająca ją osoba odpowiada na pytania dotyczące:

  • dotychczasowych hospitalizacji,
  • stosowania używek,
  • wcześniejszych diagnoz stwierdzających nowotwór,
  • aktualnego stanu zdrowia i ewentualnego leczenia.




W praktyce ubezpieczenie nowotworowe gwarantuje osobie ubezpieczonej wypłatę określonej kwoty z tytułu wykrycia raka. Aby było to możliwe, należy dostarczyć ubezpieczycielowi odpowiedni wniosek i dokumentację medyczną. Nie ma jednego, ściśle określonego celu, na jaki można przeznaczyć otrzymane pieniądze, każdy podejmuje taką decyzję samodzielnie. Pacjenci często wykorzystują środki np. na poszerzoną diagnostykę, rehabilitację, zabiegi czy bieżące wydatki. Warto podkreślić, że ubezpieczenie na nowotwór gwarantuje też wiele innych form pomocy. Może to być organizacja leczenia w innym kraju czy druga opinia medyczna – zakres zależy od firmy ubezpieczeniowej.

Zazwyczaj tego typu polisę mogą wykupić osoby w wieku od 18 do ok. 65-70 lat. Przeważnie jest to ubezpieczenie od zachorowania na nowotwór złośliwy, a przysługująca osobie chorej kwota to nawet 10 000-100 000 zł. Kwota składki mieści się w zakresie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zależy ona nie tylko od zakresu ochrony, ale i tzw. ryzyka ubezpieczeniowego. To inaczej czynniki, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na raka, takie jak:

  • rodzaj wykonywanej pracy,
  • styl życia,
  • aktualny stan zdrowia,
  • obciążenia genetyczne.




Ochrona najczęściej zawierana jest na okres 5 lat.

Ubezpieczenie na życie po chorobie nowotworowej

Nad wykupieniem dodatkowej polisy często zastanawiają się osoby, które wygrały walkę z rakiem. Jednak trzeba mieć świadomość, że czasami ubezpieczenie po chorobie nowotworowej nie jest dostępne. Nie wszystkie firmy umożliwiają jego zakup w przypadku, gdy w przeszłości został zdiagnozowany nowotwór. Niemniej niektórzy ubezpieczyciele przewidują takie rozwiązanie. Wówczas należy uważnie przeanalizować wszystkie wykluczenia oraz kwotę składek (może być wyższa niż standardowo). Co istotne, problemu z wykupieniem ubezpieczenia nie powinna mieć osoba, która przeszła chorobę nowotworową wiele lat wcześniej, przykładowo w dzieciństwie.

Dodatkowe, prywatne ubezpieczenie zdrowotne na wypadek nowotworu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do wyboru są różne pakiety i polisy, a to ułatwia znalezienie rozwiązania dopasowanego do indywidualnych preferencji. Ponadto wcześniejsze przejście choroby nowotworowej nie musi mieć wpływu na wysokość składek czy samą możliwość wykupienia ubezpieczenia.

Autor: Fundacja Onkologiczna – Alivia





Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.