Nowy lek dla dorosłych pacjentów z ostrą białaczką szpikową

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pod koniec listopada 2018 r, FDA (Federalna Agencja Leków w USA), zarejestrowała nowy lek w postaci tabletek, o nazwie Xospata (gilteritinib). Terapia tym lekiem ma być przeznaczona dla osób z mutacją genu FLT3 z nawrotem choroby lub tych, u których inne terapie nie były skuteczne.

Około 25 – 30% pacjentów z ostrą białaczką szpikową ma mutacje genu FLT3. Te właśnie mutacje są związane ze szczególnie agresywną formą choroby i większym ryzykiem jej nawrotu. Xospata celuje w ten gen i jest pierwszym tego typu lekiem, który może być stosowany w pojedynkę.

Ostra białaczka szpikowa (AML – acute myeloid leukemia) to nowotwór układu krwiotwórczego, który w szybki i agresywny sposób wypiera normalne komórki w szpiku kostnym i krwi, powodując ich zbyt niską ilość i w rezultacie narażając chorego na częste transfuzje krwi.

Efektywność Xospaty była przebadana na próbie 138 pacjentów z nawrotem choroby lub chorobą nie poddającą się leczeniu, z potwierdzoną mutacja FLT3. 21% chorych poddanych leczeniu uzyskało całkowitą remisję, bez oznak choroby i z całkowitym lub częściowym powrotem do normalnego obrazu krwi. Ze 106 osób, które  na początku leczenia wymagały transfuzji czerwonych krwinek lub płytek krwi, po rozpoczęciu leczenia Xospatą 31% nie musiało być poddawanych transfuzji przez okres minimum 56 dni.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Typowe efekty uboczne zgłaszane przez pacjentów w teście klinicznym to bóle mięśni i stawów, uczucie zmęczenia oraz podwyższone poziomy enzymów wątrobowych. Osoby poddawane terapii powinny być monitorowane w zakresie odwracalnego syndromu encefalopatii,  charakteryzującego się bólami głowy, napadami padaczki, konfuzją i zaburzeniami wzroku a także pod kątem zaburzeń rytmu serca. Lek nie powinien być podawany kobietom ciężarnym, gdyż może prowadzić do uszkodzeń płodu. W rzadkich przypadkach podawanie leku może skutkować gorączką, kaszlem, problemami z oddychaniem, przybieraniem na wadze lub gromadzeniem się płynu w płucach.

FDA przyznało licencję na produkcję leku firmie Astellas Pharma.

Autor: Dorota Cichańska

Źródło: www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm627072.htm

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.