Rak pęcherza moczowego należy do nowotworów występujących częściej u starszych osób i rozpoznawany jest głównie u mężczyzn po 45. roku życia (98% przypadków). Największa zachorowalność obserwowana jest w grupie wiekowej 80-84 lata.
Najważniejszym czynnikiem ryzyka raka pęcherza moczowego jest palenie tytoniu (jest przyczyną ok. 80% przypadków), osoby palące mają prawie 3-krotnie wyższe ryzyko zachorowania w porównaniu do niepalących. Ryzyko zachorowania zwiększa także narażenie zawodowe na związki chemiczne – farby, lakiery, praca w przemyśle tekstylnym. Do pozostałych czynników ryzyka należą, m.in. płeć – większość chorych to mężczyźni, wiek (> 60. r.ż. ) oraz przewlekłe stany zapalne pęcherza moczowego. Zwiększone ryzyko zachorowania na ten nowotwór mają także osoby, których krewni I stopnia (ojciec, matka, dziecko) chorowali na raka pęcherza moczowego.
Jakie są objawy raka pęcherza moczowego?
Najczęstszym objawem raka pęcherza moczowego jest niebolesny krwiomocz. W części przypadków ilość krwi w moczu jest na tyle mała, że nie powoduje zmiany koloru moczu i jest możliwa do wykrycia w analizie moczu (tzw. krwiomocz mikroskopowy). W większości przypadków występuje on epizodycznie i może się powtórzyć nawet po kilku miesiącach od pierwszego razu.
Inne, rzadziej występujące objawy, to: częstomocz, uczucie parcia na pęcherz, zatrzymanie moczu, ból podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu, w miednicy.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
Obecność krwi (krwiomocz) w moczu jest najważniejszym wczesnym objawem raka. Istotny jest fakt, że objaw ten może nie występować ciągle, może pojawiać się okresowo, ale występuje na wczesnym etapie rozwoju raka. Już pierwszy epizod krwiomoczu powinien być sygnałem alarmowym i wymaga diagnostyki:
- ogólne i cytologiczne badanie moczu;
- USG i/lub CT jamy brzusznej i miednicy;
- RTG klatki piersiowej
- cystoskopia z uzyskaniem materiału do badania histopatologicznego.
Autor: Justyna Pluta
- Marcin Śniadecki “Kryteria rozpoznawania i wczesne objawy chorób nowotworowych”, Via Medica, Gdańsk 2015.
- onkologia.org.pl/nowotwory-pecherza-moczowego/; data odwiedzin strony: 27.07.2018 r.