Objawy raka pęcherza moczowego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Rak pęcherza moczowego należy do nowotworów występujących częściej u starszych osób i rozpoznawany jest głównie u mężczyzn po 45. roku życia (98% przypadków). Największa zachorowalność obserwowana jest w grupie wiekowej 80-84 lata.

Najważniejszym czynnikiem ryzyka raka pęcherza moczowego jest palenie tytoniu (jest przyczyną ok. 80% przypadków), osoby palące mają prawie 3-krotnie wyższe ryzyko zachorowania w porównaniu do niepalących. Ryzyko zachorowania zwiększa także narażenie zawodowe na związki chemiczne – farby, lakiery, praca w przemyśle tekstylnym. Do pozostałych czynników ryzyka należą,  m.in. płeć – większość chorych to mężczyźni, wiek (> 60. r.ż. ) oraz przewlekłe stany zapalne pęcherza moczowego. Zwiększone ryzyko zachorowania na ten nowotwór mają także osoby, których krewni I stopnia (ojciec, matka, dziecko) chorowali na raka pęcherza moczowego.

Jakie są objawy raka pęcherza moczowego?

Najczęstszym objawem raka pęcherza moczowego jest niebolesny krwiomocz. W części przypadków ilość krwi w moczu jest na tyle mała, że nie powoduje zmiany koloru moczu i jest możliwa do wykrycia w analizie moczu (tzw. krwiomocz mikroskopowy). W większości przypadków występuje on epizodycznie i może się powtórzyć nawet po kilku miesiącach od pierwszego razu.

Inne, rzadziej występujące objawy, to: częstomocz, uczucie parcia na pęcherz, zatrzymanie moczu, ból podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu, w miednicy.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Obecność krwi (krwiomocz) w moczu jest najważniejszym wczesnym objawem raka. Istotny jest fakt, że objaw ten może nie występować ciągle, może pojawiać się okresowo, ale występuje na wczesnym etapie rozwoju raka. Już pierwszy epizod krwiomoczu powinien być sygnałem alarmowym i wymaga diagnostyki:

  • ogólne i cytologiczne badanie moczu;
  • USG i/lub CT jamy brzusznej i miednicy;
  • RTG klatki piersiowej
  • cystoskopia z uzyskaniem materiału do badania histopatologicznego.

Autor: Justyna Pluta

Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.