Ochrona przed rakiem szyjki macicy dostępna w Polsce

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W listopadzie w renomowanym czasopiśmie The Lancet opublikowano brytyjskie badanie nad skutecznością szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Jego wyniki potwierdzają doniesienia z innych krajów prowadzących powszechne szczepienia przeciwko HPV – szczepienia stanowią skuteczną profilaktykę raka szyjki macicy. 

Narodowy program szczepień przeciwko HPV został wdrożony w Wielkiej Brytanii w 2008 roku. Zakładał on podawanie szczepionki Cervarix dziewczynkom w wieku 12-13 lat oraz 14-18. Skuteczność szczepionki oceniono pod względem częstości występowania przypadków raka szyjki macicy oraz zmian przednowotworowych (śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy – CIN3). 

W przypadku dziewczynek zaszczepionych w wieku 12-13 lat ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy zmniejszyło się o 87% a zmian CNI3 o 97%. Późniejsze włączenie do programu szczepień wiązało się z mniejszą skutecznością szczepionki. Dla dziewcząt zaszczepionych w wieku 14-16 lat zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy oraz zmian CIN3 wyniosły odpowiednio 62% i 75%, a w wieku 16-18 lat 34% i 39%. Do końca czerwca 2019 wśród zaszczepionych dziewcząt odnotowano 448 mniej niż prognozowano przypadków raka szyjki macicy oraz 17 235 mniej niż prognozowano przypadków CNI3. 





Od 1 listopada 2021 szczepionka Cervarix znajduje się na liście leków refundowanych. Refundacja przysługuje od ukończenia 9.roku życia zarówno dziewczynkom jak i chłopcom w celu profilaktyki zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz raka szyjki macicy i raka odbytu. Niestety nie zostało zrealizowane założenie Narodowej Strategii Onkologicznej o uruchomieniu bezpłatnych szczepień HPV. Szczepionka będzie dostępna dla pacjentów z 50% odpłatnością (dopłata pacjenta 138,18 zł). 

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Więcej informacji o tym jak zapobiegać rakowi szyjki macicy znajdziesz TU





Autorka: Natalia Tarłowska





Źródła:

https://www.thelancet.com/

https://www.gov.pl/

https://www.ema.europa.eu/

https://www.gov.pl

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.